"Kurzemes Vārda" goda redaktors Andžils Remess nesen savā laikrakstā apcerēja tematu "kur pazūd vērtības", tostarp pievēršoties vienai no tām – Liepājas futbolam, ko autoraprāt arī "sākam zaudēt".


Liepājas futbols, pēc Remesa teiktā, "ar pašu pilsētā izaudzinātajiem spēlētājiem" vairākus gadu desmitus bijis viena no "Liepājas vizītkartēm" un "savas pilsētas patriotisma izpausmes formām". Bet nu to visu apdraud leģionāri no "eksotiskām zemēm".


Var saprast Remesa kunga satraukumu par eksotisko zemju leģionāriem vai FK "Liepāja" ideju dibināt savu futbola akadēmiju Nigērijā, lai tur izaugušos spēlētājus pārdotu Eiropas komandām – ar pieturas punktu Liepājā. Pēc goda redaktora un Liepājas futbola fana domām tas ir FK "Liepāja" īpašnieka un ģenerālsponsora Oļega Hramova "biznesa projekts", kas "varbūt ļaus Liepājas komandai vairs neizgāzties", bet, "vai to vairs varēs saukt par Liepājas futbolu?"


Interesanti, ka laikraksta redaktors Ints Grasis, kura dēls trenējas FK "Liepāja" sistēmā, tātad tēvs "pazīst drēbi" arī no iekšpuses, par šo tematu klusē. Varbūt tāpēc, ka labi saprot –


tas nav nekāds "biznesa projekts". Labākajā gadījumā ar savu "futbola akadēmiju" Āfrikā Oļegs Hramovs spēs kompensēt daļu no zaudējumiem, ko sagādā FK "Liepāja" uzturēšana.


Pēc neoficiālas informācijas kluba budžets pērn bija vairāk nekā pusotrs miljons eiro, un vismaz 80 % no šīs summas investējis Hramovs no savas kabatas. Turklāt, tā kā komanda palika 6.vietā un šovasar vairs nespēlēs Eirokausos, tā nesaņems UEFA finansējumu, kas ir vismaz 200 000 eiro, un tas nozīmē, ka komandas galvenajam sponsoram nākamsezon būs vēl lielāki izdevumi.


"FK Liepāja" bijušais valdes loceklis Ainars Kreics labi pārzina situāciju futbolā, un viņš neredz nevienu citu bez Hramova, kurš Liepājā vēlētos un, galvenais, spētu uzturēt futbola klubu un komandu. Protams, to varētu darīt pašvaldība, taču vairāk nekā skaidrs, ka tai tādas naudas viena sporta veida atbalstam nav un nevar būt.


"Teikt, ka tas vairs nav Liepājas klubs, ja tajā spēlē leģionāri, ir stipri pārspīlēts," uzskata Kreics, lai gan piekrīt, ka leģionāru limits laukumā – 8 – ir "stipri liels" (FK "Liepāja" šobrīd ir tieši astoņi leģionāri – gan melnādaini afrikāņi, gan spēlētāji no Moldovas, Azerbaidžānas, Brazīlijas – irliepaja.lv). Taču "ne jau Liepāja to nolēma". Tieši otrādi – Hramovs ir bijis viens no diviem, kas virslīgā balsojis "pret" tik lielu skaitu, zina teikt Kreics.


"Visi pārējie, arī bagātie Rīgas klubi balsoja "par", jo leģionāri ir stipri lētāki – viņi ir gatavi šeit spēlēt par sviestmaizi, jo cer tikt uz bagātajiem Eiropas klubiem."


Taču runa nav tikai par naudu vien – arī par spēlētāju kvalitāti, izaugsmi, un šajā ziņā tieši leģionāri ir tie, kas rada veselīgu konkurenci vietējiem, turklāt, ja vietējo talantu būtu tik daudz, lai kvalitatīvu virslīgas komandu varētu nokomplektēt tikai no liepājniekiem, treneri nevilcinātos to darīt, pārliecināts Kreics. Kluba dublieru komandu, kuras finansējumu arī gandrīz pilnībā nodrošina Hramovs, trenē Liepājas futbola sistēmas audzēknis un ilggadīgs FK Liepāja spēlētājs Oskars Kļava, kurš dublieru komandas spēlētājus gatavo pamatkomandai.


Tiesa, kultūras atšķirības pastāv un gadās, ka, teiksim, spēlētājs no Etiopijas, kurš pieradis vārīt tēju uz oglēm, par šausmām izīrētā dzīvokļa saimniecei, mēģina to darīt arī šeit. Tomēr galvenais ir un paliek futbols un klubs, kura nosaukumā ir Liepājas vārds, ir pārliecināts Kreics.