Ivonnas Kalitas glezna "Melnā avs" mūsu portāla komentāros un sociālajos tīklos raisījusi diskusiju – vai mākslinieks savā darbā drīkst izmantot cita autora radītu fotogrāfiju.

Glezna „Melnā avs” un fotogrāfija, kurai dots nosuakums “Ģimenes melnā avs”, ir ārkārtīgi līdzīgas. Šo līdzību pirmais pamanījis fotogrāfs Valters Pelns, kas dalījies ar savu atklājumu facebook.com.

“Ģimenes melnā avs” nofotografēta Sardīnijā, Itālijā, un bildes autors ir Livio Burbons (Bourbon). Fotogrāfiju  2010.gada 20.septembrī izdevums “The Telegraph” atzinis par Dienas foto.

Gleznas „Melnā avs” autore Ivonna Kalita portālam nenoliedza, ka iedvesmojusies no Burbona fotogrāfijas, kas esot diezgan zināma, tāpēc nevarot būt runa par to, ka šo faktu kaut kā varētu noslēpt.

„Mākslinieki pēc fotogrāfijas glezno Merilinu Monro, Madonnu, mūsu pašu prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu. Es uzgleznoju aitu... Dzīvojam postmodernisma laikmetā, un mākslinieks drīkst gleznot, kā vēlas. Fotogrāfija uzrunāja, melnā avs katru nakti nāca pie manis, tāpēc gribēju uzgleznot, lai liek mieru”.

Ivonna atzīst, ka, iespējams, vajadzējis gleznas anotācijā norādīt, kas ir tās iedvesmas avots, taču neesot ienācis prātā. Taču to viņa izdarīšot.

„Nebiju gaidījusi tādu furoru,” smejas māksliniece, „Nekas, normāls skandāls ir vajadzīgs, tagad vismaz ir diskusija, un varbūt bez manis daudzi tā arī neuzzinātu, ka ir arī šāda fotogrāfija.”

Ivonnas Kalitas darbs veidots klasiskā manierē, gleznojot ar eļļas krāsām uz audekla.

Gleznu „Melnā avs” žūrija nupat atzina par Liepājas mākslinieku rudens izstādes labāko darbu.