Ar dziesmām ukraiņu un citās valodās, ar uzrunām un ukraiņu nacionālo cienastu trešdien, 16.augustā, Liepāja muzeja filiāles pagalmā notika izstādes Ukrainas atbalstam atklāšana.

Izstādē apskatāmi Ukrainas fotomākslinieka Vasīlija Piļipuka darbi "Ukraina – tu esi mans brīnums". Krāsainajās fotogrāfijās atainoti Ļvovas, Kijevas, Odesas un Čerņigovas ievērojamu vietu skati dažādos gadalaikos.

Vasīlijs Piļipuks ir starptautiski atzīts foto mākslinieks un fotoizstāžu dalībnieks, Ļvovas Nacionālās akadēmijas profesors, Ukrainas Nacionālās prēmijas laureāts.

Taču muzeja darbinieki izstādi papildinājuši ar Liepājas kolekcionāra Andra Jaunzema savāktajiem eksponātiem un liecībām par pēdējo gadu Brīvības cīņām Ukrainā – ekspozīcijā skatāmi karogi, uzsaukumi, kaujas vienību atšķirības zīmes.

Iespējams, tieši tas bija iemesls, kāpēc izstādes atklāšanas sarīkojumā piedalīties atteicās Liepājas ukraiņu kopiena "Svitanok" un tās ansamblis "Barvinok". Biedrības vadītāja Larisa Davidenko muzeja vēsturniecei Sandrai Šēniņai bija atbildējusi: "Mēs to neatbalstām..."

Portālam irliepaja.lv uz jautājumu, kāpēc kopienas ansamblis nepiedalās izstādes atklāšanā, Davidenko atbildēja: "Ansamblis līdz 20.augustam ir atvaļinājumā." Vaicāta, kāpēc neviena cita kopienas pārstāvja nebija atklāšanā, Davidenko sacīja:

"Ukrainā notiek karš, tur iet bojā mūsu bērni, un dziedāt uz viņu kauliem... Atvainojiet..." Pēc portāla rīcībā esošās informācijas karš Ukrainā "Sviatnok" nebūt netraucē regulāri piedalīties Krievijas ģenerālkonsulāta pasākumos.

Muzeja pagalmā uzrunas teica Ukrainas pagaidu pilnvarotā lietvede Latvijā Alisa Podoļaka, biedrības "Latvijas Ukrainas kongress" pārstāve Tatjana Lazda, pilsētas domes deputāts Vilnis Vitkovskis.

Sarīkojumā uzstājās Latvijas Mūzikas akadēmijas studente, ukrainiete Viktorija Prituļaka, kas nodziedāja Latvijas himnu un dziesmas ukraiņu valodā, 10.vidusskolas audzēkne Līva Eistere, kas savukārt dziedāja Ukrainas himnu.

Ukrainas atbalstam uzstājās arī poļu biedrības "Vanda" ansamblis "Bursztynki" ("Dzintariņi"), vadītāja Ivonna Šakale, Liepājas vācu biedrību asociācijas "Vācu nams Liepājā" ansamblis "Es war einmal…" ("Reiz bija…"), vadītājs un koncertmeistars Miervaldis Ziemelis, Eisteru ģimene, latviešu folkloras kopa "Saknes" un dziedošo senioru kopa "Labākie gadi", vadītāja Rudīte Nikolovska.

Savukārt Liepājas Valsts tehnikuma pasniedzēja, Lejaskurzemes ēdienu zinātāja Velta Cīpa bija parūpējusies par īstu ukraiņu boršču ar pampuškiem.

Izstādes atklāšanas sarīkojumā klāt bija arī zemessardzes, jaunsardzes, Liepājas politiski represēto kluba pārstāvji un citi liepājnieki.