Visus atlaižamo "Liepājas metalurga" darbinieku uzteikumus nosūtīt vienlaicīgi nebija iespējams kapacitātes dēļ, jo to nespēja apstrādāt ne pasts, ne citas iestādes.

Rezultātā izveidojās situācija, kad uzteikums ir nosūtīts vēlāk, biznesa portālam "Nozare.lv" skaidroja "Liepājas metalurga" maksātnespējas administrators Haralds Velmers.

"Vienlaicīgi darbiniekiem, kuri nāca uz "Liepājas metalurgu" saņemt dokumentus, bet nebija paņēmuši līdzi abus uzteikuma eksemplārus, kas nosūtīti pa pastu, uzteikumi tika izsniegti vēlreiz uz vietas," skaidroja Velmers.

Jau ziņots, ka "Liepājas metalurga" darbinieku atlaišanas procesā, iespējams, pieļautas nelikumības, jo darbiniekiem vēstules par atlaišanu nosūtītas ar nedēļas vai pat divu nokavēšanos, intervijā "Rietumu Radio" pastāstīja "Liepājas metalurga" Elektrotēraudkausēšanas ceha celtņa operators Egons Kļava.

Kā stāstīja Kļava, darbinieki atlaisti ar 12.–14.novembri, taču paziņojumi par atlaišanu izsūtīti vien 19.novembrī.

"Ja dokumentus par atlaišanu 12.novembrī paraksta tikai 25.novembrī, nav skaidrs, kas notiek ar cilvēku šajā starpposmā, jo bez dokumentiem par atlaišanu nav iespējams reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) un saņemt bezdarbnieka pabalstu," sacīja Kļava. Viņš arī norādīja, ka paziņojumi par atlaišanu darbiniekiem nosūtīti pa pastu un klātienē ar uzņēmuma darbiniekiem neviens nav ticies.

Velmers norādīja, ka maksātnespējas procesa gaitā darba tiesisko attiecību izbeigšanas pamats ir darbinieku skaita samazināšana vai uzņēmuma likvidācija. ""Liepājas metalurga" gadījumā nav iespējams pāriet uz tiesiskās aizsardzības procesu, atjaunojot maksātspēju. Tāpēc darba tiesiskās attiecības "Liepājas metalurgā" tiek izbeigtas, pamatojoties uz līdzšinējā uzņēmuma likvidāciju," skaidroja Velmers.

"Maksātnespējas situācijās administratoram ir jārīkojas nekavējoties. Īpaši tad, ja uzņēmuma rīcībā nav naudas līdzekļu darbinieku algu izmaksāšanai. Iespējams, jāpārskata likumdošanas normas, kas šādos maksātnespējas gadījumos liedz darbiniekiem, ar kuriem uzteiktas darba attiecības, saņemt valsts noteikto pabalstu no darba attiecību uzteikuma brīža. Nav loģiski uz papīra saglabāt darba attiecības ar darbinieku, nenodrošinot darba algas samaksu," piebilda Velmers.

Kā ziņots, "Liepājas metalurga" darbinieku lielā masveida atlaišana faktiski ir beigusies. Līdz iepriekšējās nedēļas trešdienas vakaram NVA reģistrējušies 1030 bijušie rūpnīcas strādnieki.

Līdz 27.novembrim atlaišanas dokumentus bija saņēmuši aptuveni 1400 darbinieki. Pavisam plānots pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar nedaudz vairāk kā 1500 strādniekiem, iepriekš informēja "Liepājas metalurga" maksātnespējas administrators Haralds Velmers.

Ir vēl tādi "Liepājas metalurga" darbinieki, kuri kādu iemeslu dēļ nav saņēmuši atlaišanas dokumentus, bet lielā atlaišana ir beigusies. "Vēl droši vien cilvēki nāks [reģistrēties NVA], bet tas jau tad būs ikdienas darbs," skaidroja NVA Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane.

Daži simti no atlaistajiem darbiniekiem NVA nav reģistrējušies. "Diezgan daudzi ir atraduši darbu, citiem ir pensija," skaidroja Baumane.

Kā ziņots, Liepājas tiesa 12.novembrī nolēma izbeigt finanšu grūtībās nonākušā uzņēmuma "Liepājas metalurgs" tiesiskās aizsardzības procesu (TAP) un sākt uzņēmuma maksātnespējas procesu, par tā administratoru ieceļot līdzšinējo TAP administratoru Haraldu Velmeru. Tas nozīmē, ka "Liepājas metalurgs" pilnībā pāriet maksātnespējas administratora Velmera pārraudzībā, kura uzdevums būs sešu mēnešu laikā sagatavot uzņēmumu pārdošanai.

Nonākot finanšu grūtībās, "Liepājas metalurgs" jau pavasarī pārtrauca ražošanu. Valsts kase jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja "Liepājas metalurga" vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai "UniCredit" – 67 465 056 eiro jeb 47 414 711 latus. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica rūpnīcai valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro (4 307 103 latu) apmērā.