Lielas daļas bērnu psihisko traucējumu iemesls nav medicīniskas problēmas. Nozīmīga psihiatrijas sastāvdaļa ir neatrisinātas sociālās un psiholoģiskās problēmas.

Šādu viedokli "Rietumu radio" pauda "Piejūras slimnīcas" Psihiatriskās klīnikas Bērnu nodaļas vadītāja Evija Siliņa, raksta LETA.

"Bērnu uzvedības traucējumi bieži ir ģimenes stāvokļa spogulis, un traucējumi nešķiro sociālos slāņus," sacīja Siliņa. "Esmu sastapusies ar turīgu ģimeņu bērniem, kur vecāki, lai bērniem viss būtu, pārāk daudz laika pavada darbā un, pat ļoti mīlot savus bērnus, īsti nemaz nezina, kas ar viņiem notiek."

Kā norādīja bērnu psihiatre, nereti sastopami arī klīniski uzvedības traucējumi, kas saistīti ar psihiatriski nelabvēlīgu fonu, tomēr plašāka bezmaksas psiholoģiskās palīdzības pieejamība pacientu skaitu psihiatriskajā klīnikā būtiski samazinātu.

"Būtu pareizi, ja pirmais solis būtu psihologs, jo daudzas uzvedības problēmas iespējams atrisināt to sākotnējā stadijā ar dažādām terapijas metodēm, piemēram, smilšu terapiju vai pasaku terapiju, kas ir ļoti skaista. Tomēr sistēma organizēta tā, ka psihiatriskā palīdzība ir bez maksas, kamēr psiholoģisko palīdzību valsts un pašvaldības finansē tikai no vardarbības cietušiem bērniem," sacīja Siliņa.

Viņa gan atzīst, ka daudzās skolās ir psihologi, kuru palīdzība pieejama bez maksas, tomēr psihiatru aprūpē nonāk daudz bērnu, kuru problēmām cēloņi nav medicīniski.

Kā universālu profilakses pasākumu Siliņa min kvalitatīvu laika pavadīšanu ar bērniem un veselīgu ģimeni.

"Ja elementāra sadzīve ir nodrošināta, bērniem vajag mammu un tēti, nevis kādas īpašas ekstras," uzsvēra Siliņa. "No bērna nevajag prasīt arī pārāk lielu atbildību – bērns nav tas, kuram būtu jāpiepilda vecāku nepiepildītās cerības. Tāpat svarīgi pavadīt laiku kopā ar bērnu, turklāt darīt to kvalitatīvi, jo ir arī tādas situācijas, kad kāds no vecākiem visu dienu ir mājās, bet kontakta ar bērnu vienalga īsti nav."

Lai pilnveidotu "Piejūras slimnīcā" sniegto veselības aprūpes pakalpojumu klāstu, kvalitāti un apjomu, ko neparedz pašreizējā veselības aprūpes sistēma, pagājušā gada nogalē izveidota biedrība "Piejūras slimnīcas atbalstam".