Pagājis jau gandrīz gads, kopš būvniekam – SIA "MK Būvniecība" – tika nodots būvobjekts – Liepājas muzeja ēka Ukstiņa ielā 7/9 – atjaunošanas un restaurācijas darbu uzsākšanai.


"Vecas ēkas ir vecas ēkas," komentējot būvdarbu gaitu, portālam irliepaja.lv sacīja domes Attīstības pārvaldes projektu vadītāja Ilze Jurkovska, kuras pārziņā ir ēkas Ukstiņa ielā 7/9 atjaunošanas darbi.


Gan tas, ka vecu ēku atjaunošanas procesā atklājas neparedzami pārsteigumi, kas radījuši papildu izmaiņas būvprojektā, gan fakts, ka autoruzrauga izvēlētais būvkonstruktors nebija savlaicīgi atjaunojis sertifikātu, ir aizkavējis ēkas atjaunošanas darbus.


"Nācās lauzt līgumu ar autoruzraugu SIA "V projekts", kas ir būvprojekta autore, un izsludināt jaunu iepirkumu, kurā pēc trešās cenu aptaujas beidzot izdevās atrast citu autoruzraugu, ar kuru 27. maijā ir noslēgts līgums, un 2. jūnijā darbi būvobjektā "Muzeja ēkas Klāva Ukstiņa ielā 7/9, Liepājā 1. un 2. kārtas būvdarbi" varēja atsākties," pastāstīja Jurkovska.


Tiesa, līdz šā gada beigām, kā bija plānots, būvdarbus pabeigt neizdosies.

"Būvnieks ir lūdzis 48 dienu pagarinājumu būvdarbiem, bet pieļauju, ka ar to vēl nebeigsies, jo jārēķinās, ka arī piegādes var kavēties," prognozēja projekta vadītāja, piebilstot, ka "labā ziņa ir tā, ka līgums ar būvnieku – SIA "MK Būvniecība" – nav lauzts".


Darbus kavēja arī tas, ka pērnajā decembrī nācās izsludināt tehnoloģisko pārtraukumu līdz brīdim, kad tiek pārtraukta "Liepājas enerģija" siltuma padeve objektā, kad atklājās, ka nav iespējams veikt lokālu siltumapgādes atslēgumu.


Pamazām tiek atjaunota arī kādreizējās Latvijas Tautas frontes Liepājas nodaļas mītnes, tagad muzeja, fasāde. Foto: irliepaja.lv.


Jau vēstīts, ka pašvaldība 2021. gada 16. jūnijā noslēdza vienošanos par Eiropas Savienības fonda projekta īstenošanu Nr. 4.2.2.0/20/I/027 un 2021. gada 9. jūlijā noslēdza būvniecības līgumu ar būvnieku un būvuzraugu SIA "Liepājas celtniecības kompānija", kā arī autoruzraugu SIA "V projekts" par būvdarbu uzsākšanu būvobjektā "Muzeja ēkas Klāva Ukstiņa ielā 7/9, Liepājā 1. un 2. kārtas būvdarbi". Pērn 23.augustā būvlaukums tika nodots būvniekam SIA "MK Būvniecība" būvdarbu uzsākšanai.


Sākotnējā būvdarbu līgumcena bija 279 272,87 eiro (bez PVN), taču būvdarbu sadārdzinājums nav gājis secen arī šim objektam, kuram pašvaldība piemērojusi tādu pašu koeficientu, kā citiem, pastāstīja Jurkovska.


Ēkā paredzēta visu inženiertīklu pārbūve, arī lifta izbūve, jaunas grīdas, tualete, iekštelpu apdares atjaunošana, kā arī ēkas fasādes atjaunošana, ieskaitot tās hidrofobizāciju.


Muzeja ēka pirms restaurācijas uzsākšanas. Foto: irliepaja.lv.


Muzeja ēkā Ukstiņa ielā 7/9 iepriekš atradās ekspozīcija "Liepāja okupāciju režīmos", kura tiek veidota no jauna, un atkal tiks iekārtota ēkā pēc tam, kad būs sakārtota tās fasēde un pabeigti iekšdarbi, portāls irliepaja.lv uzzināja muzejā. Sakarā ar topošo ekspozīciju 28. un 29. septembrī muzejs Kūrmājas prospektā 16/18 rīko zinātnisku konferenci "Liepāja okupāciju laikā, 1940 – 1990", kuras viens no mērķiem ir veicināt jaunus pētījumus un dziļāku izprati sabiedrībā par notikumiem Liepājā un tās apkārtnē laikā, kad Latvijas Republika bija okupēta.


Uzziņa
Ēka celta 19.gs. beigās – 20.gs. sākum, taču dokumentāls apstiprinājums tam nav atrodams. Pirmā pasaules kara laikā ēkā izmitināja vācu karavīru atraitnes.


Ēkai bijusi gara piebūve – tāds kā vasaras dārzs ar stikla jumtu. Diemžēl nav atrodamas ēkas fotogrāfijas ar piebūvi. Pēc aculiecinieka stāstītā 1944. gada beigās vai 45. gada sākumā stikla jumtam uzkrita aviācijas bumba, kura nesprāga, bet pilnībā sagrāva būvi. Vēlāk aviācijas bumbu aizveda, gruvešus novāca un turpmākajos gados tur sāka būvēt "hruščovkas". Pēc kara ēkā bija komunālie dzīvokļi.


1989. gadā, kad nodibinājās Latvijas Tautas Fronte (LTF), tai paplašinoties, bija vajadzēja sava mītne. Pateicoties ziedotājiem, LTF Liepājas nodaļa iegādājās Ukstiņa ielas māju no pašvaldības par 12 000 rubļiem. Pēc Tautas frontes darbības beigām ēku pārņēma Liepājas muzejs un 2001. gada janvārī atklāja ekspozīciju "Liepāja okupāciju režīmos".

(Avots: Liepājas muzejs)