Piektdien, 9.jūnijā, pulksten 17 Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē Kūrmājas prospektā 16/18 atklās krāšņu izstādi "Mirklis pirms", kur būs iespēja apskatīt kāzu tērpus no 19. gadsimta sākuma līdz 20. gadsimta otrajai pusei, kas atklāj šī cilvēku dzīvē nozīmīgā mirkļa svinīgumu, modes tendences, gaumes un skaistuma izjūtu, informē Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

Izstādi Liepājas muzejs veido sadarbībā ar izcilā modes vēsturnieka "Aleksandra Vasiļjeva fondu" un scenogrāfi Annu Heinrihsoni. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar kāzu tērpu aksesuāriem un kāzu ģērbšanās tradīcijām Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Izstādes atklāšanā piedalīsies arī pats kolekcijas īpašnieks Aleksandrs Vasiļjevs.

Mūsdienās kuplā un baltā līgavas kleita ir tradicionāla kāzu daļa, taču, uz pasaules vēstures fona, lielākoties laulībās un kāzās līgava nebija tērpta baltā vien. Dažādos laikos un kultūrās pastāvēja atšķirīga krāsu simbolika, līdz ar to arī kleitu krāsas bijušas dažādas.

Pārliecinoši baltā kāzu kleita savu popularitāti ieguva 19. gadsimta sākumā, ietekmējoties no marmora skulptūrām. Kopš tā laika līgavas Francijā, šī vēstures perioda modes galvaspilsētā, sāka precēties baltā krāsā, kas simbolizē līgavas tīrību un nevainību.

Tomēr daudzveidīgajā kāzu apģērba simbolikā saskatāms kas vienojošs – visos laikos kleita simbolizējusi līgavas pāriešanu jaunā dzīves posmā un statusā, kas bija sava veida talismans atvadām no iepriekšējās dzīves.

Visos laikos, gatavojoties kāzām, būtiska loma bija kāzu tērpu izvēlei un darināšanai. Apģērba audumam, izvēlētajam fasonam un aksesuāriem bija jāizceļ jaunā pāra skaistums, sociālais līmenis sabiedrībā vai piederība reliģiskiem uzskatiem. Laba kāzu tērpu modelēšana un šūšana bija atkarīga no drēbnieka meistarības un radošās izdomas, kā arī tērpu pasūtītāju rocības.

Tāpēc, veidojot izstādi, tās autori tai devušu nosaukumu "Mirklis pirms", kas iezīmē satraucošo kāzu gatavošanās laiku, piedodot tam zināmu romantisma un lielā brīnuma gaidīšanas sajūtu. Tas ir brīdis, kad cilvēku sirdis piepilda gaišas cerības, sapņi un mīlestība.

Izstāde "Mirklis pirms" Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē Kūrmājas prospektā 16/18 būs skatāma no 9.jūnija līdz 10.septembrim.