Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta Nakts patversmē šoruden pieaudzis klientu skaits – patversmē iespējams izmitināt līdz 120 cilvēkiem, un šobrīd šeit uzturas ap 80 apmeklētāju. Sākoties vēsākam laikam, cilvēkiem bez pastāvīgas dzīves vietas, kuri bieži izvēlas pamestus šķūnīšus vai kāpņu telpas, vēl ir iespēja vērsties pēc palīdzības patversmē un pārnakšņot siltumā, informē sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Ja vasarā patversmē uzturējās mazliet vairāk par 30 cilvēkiem, tad šobrīd vajadzība pēc patversmes pakalpojuma nepieciešama jau ap 80 klientiem. Rudens mēnešos klāt nākuši aptuveni 50 cilvēku, kas ir vairāk nekā iepriekšējos gadus.

Kā informē patversmes vadītāja Oksana Martinova, šogad vērojams,  ka ierodas vairāk jaunu un iepriekš patversmē neredzētu cilvēku, kuri nav ilgstoši klaidoņi, bet dažādu citu apstākļu dēļ palikuši bez pajumtes. Patversmē vairums iedzīvotāju ir vecumā no 50 līdz pensijas vecumam, kuri palikuši bez ienākumiem, darbu nevar atrast, bet līdz pensijai vēl jāgaida, atzīst Martinova.

Cilvēki no patversmes arvien vairāk arī pāriet dzīvot uz labākiem apstākļiem,  jo uzlabo savu situāciju un atrod pastāvīgu dzīvesvietu. Piemēram, šogad desmit patversmes jau tikuši pie sociālā dzīvokļa – četri pārcēlušies uz Veco ļaužu dzīvojamo māju, četri uz sociālo dzīvojamo māju Flotes ielā 14, divi  – uz sociālo dzīvojamo māju Viršu ielā.

Atgādinām, ka Nakts patversmē tiek uzņemti cilvēki bez noteiktas dzīvesvietas, kuru pēdējā deklarētā dzīvesvieta ir Liepājā. Lai pieteiktos patversmē, jāvēršas Flotes ielā 7, sētas pusē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu – vēlams darba dienās laikā no pulksten 10 līdz 12 vai no pulksten 14 līdz 16. Taču, ja rodas vajadzība pēc naktsmītnes aukstā laikā ārpus noteiktā laika, visu diennakti iespējams sazvanīt Nakts patversmes dežurantu pa tālruni: 634 85269. Tādā gadījumā cilvēks var pārnakšņot un dokumentus noformēt nākamajā dienā.

Patversmes jaunajiem klientiem veic bezmaksas "Covid–19" eksprestestu, lai maksimāli izvairītos no infekcijas iekļūšanas iestādē. Patversmē dzīvojošie lielākā daļa apzinīgi ievēro noteikumus, lieto sejas maskas, dezinfekcijas līdzekļus. Patversmē strādā arī medmāsa, kas visiem mēra temperatūru no rīta un vakarā.

Lielākā daļa otrā līmeņa patversmes iemītnieki ir vakcinēti pret "Covid–19". Pretējā gadījumā cilvēki drīkst atrasties tikai zemākā līmeņa patversmē, kur ielaiž arī cilvēkus alkohola reibumā vai atsevišķās telpās. Arī zemākā līmeņa patversmē ir brīvas vietas, jo ,kopš pilsētā darbojas atskurbtuve, šeit uzturas vidēji 8 līdz 12 klientu dienā.

Nakts patversme nodrošina ar vakariņām,  brokastīm, personiskās higiēnas iespējām un  sociālā darbinieka atbalstu, lai palīdzētu cilvēkam risināt krīzes situāciju.  

Apstākļi patversmē ir labi – pagājušā gadā pabeigts visu istabiņu remonts, aprīkojot tās ar jaunām gultām un skapīšiem, bet šogad nobeigumam tuvojas remonts visu trīs stāvu koridoros.  

Esošie klienti patversmē tiek ielaisti no pulksten 18, zemākā līmeņa patversmē – no pulksten 19.