20. jūnijā vasaras Saulgriežu noskaņās ar svinīgu lentas pārgriešanu un skanīgiem priekšnesumiem atklātas divas jaunas Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta institūcijas – Grupu dzīvokļi Viršu ielā 9/11 un Specializētās darbnīcas pie Dienas centra T. Breikša ielā 16/20, kas paredzētas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.
 
Abu jauno institūciju atklāšanā piedalījās Liepājas Valstspilsētas priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš,  Liepājas domes deputāts Helvijs Valcis, Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta direktore Diana Mejere, VSAC "Kurzeme" direktors Visvaldis Gūtmanis un citi viesi. Klienti kopā ar darbiniekiem bija sagatavojuši skanīgus priekšnesumus ar ielīgošanu.   

Grupu dzīvokļi un Specializētās darbnīcas paredzētas personām ar invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem, kuras līdz šim dzīvojušas ilgstošas sociālās aprūpes centros vai mājās tuvinieku uzraudzībā.  Uz Grupu dzīvokļiem pārcēlušies 16 cilvēki no VSAC filiālēm «Iļģi» un «Aizvīķi», bet Specializētajās darbnīcās ikdienā varēs darboties pavisam 18 klienti.

Jaunās institūcijas tapušas ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kopš 2015. gada īstenojot Liepājā deinstitucionalizācijas projektu "Kurzeme visiem" sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu un Liepājas pilsētas pašvaldību. Šie ir  otrie Grupu dzīvokļi Liepājā, un, kā uzsvēra Liepājas mērs Gunārs Ansiņš, Liepāja 2007. gadā bija pirmā pašvaldība Latvijā, kas spēra šo drosmīgo soli un izveidoja Grupu dzīvokļus Kuldīgas ielā 34. Savukārt Specializētās darbnīcas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem Liepājā ir pirmās.

Cilvēki, kas dzīvos grupu dzīvokļos un apmeklēs Specializētās darbnīcas, iepriekš tika izvērtēti, ņemot vērā viņu pašaprūpes spējas  – tās ir pilngadīgas personas ar vidēji smagiem garīga rakstura traucējumiem.

Grupu dzīvokļu darbu vada Dāvis Strazds, un šeit nodarbināti pieci darbinieki. Specializētās darbnīcas vada esošā Dienas centra personām ar garīgās attīstības traucējumiem vadītāja Maija Agatina, bet darbnīcu darbu organizē četri darbinieki. 


Vide Grupu dzīvokļos veidota tā, lai iemītnieki šeit justos kā mājās un ar atbalsta personāla palīdzību spētu dzīvot patstāvīgu dzīvi, iekļauties sabiedrībā, uzturēt kārtībā dzīvesvietu, plānot savu budžetu utt. Papildus liela daļa no viņiem apgūs jaunas  prasmes Specializētajās darbnīcās, lai varētu meklēt iespējas iekļauties darba tirgū. Vairāk nekā gadu ar šiem cilvēkiem projekta ietvaros strādājuši un turpinās strādāt sociālie mentori, palīdzot apgūt prasmes, kā patstāvīgi dzīvot sabiedrībā. Daļa no iedzīvotājiem turpinās doties savās ikdienas un darba gaitās.  

Specializētās darbnīcas pirmie klienti sāka apmeklēt maijā. Pavisam ikdienā plānots uzņemt 18 klientus divās maiņās. Darbnīcās ir iekārtas sveču liešanai, dažādiem papīra dizaina darbiņiem, zīda apgleznošanai un citiem rokdarbiem. Idejas, ko un kā gatavot, izmēģina un ievieš dzīvē darbinieki kopā ar klientiem. Gatavos izstrādājumus plānots izmantot prezentācijām un dāvināšanai.

Abu institūciju izveidi finansēja lielākoties Eiropas Sociālais fonds projekta ietvaros. Grupu dzīvokļu izveide kopā ar aprīkojuma un mēbeļu iegādi izmaksāja ap 400 000 eiro, Specializēto darbnīcu – ap 510 000 eiro ( t.sk. 11,25 % pašvaldības un 3,75 % valsts līdzfinansējums).

Deinstitucionalizācijas projekts "Kurzeme visiem", kas Liepājā tiek īstenots kopš 2015. gada sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu, noslēgsies 2023. gada beigās. Pateicoties šim projektam, Liepājā iespējams sniegt līdz šim nebijušu atbalstu arī ģimenēm, kurās aug bērni ar funkcionāliem traucējumiem un cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) – līdz šā gada 1. jūnijam šim mērķim jau bija izlietots vairāk nekā viens miljons eiro Eiropas Sociālā fonda finansējuma.

Savukārt ERAF projekta "Sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide deinstitucionalizācijas plāna realizēšanai" ietvaros Liepājā izveidoti pavisam četri jauni infrastruktūras objekti sociālo pakalpojumu sniegšanai.  Bez Grupu dzīvokļiem un Specializētajām darbnīcām bijušā Bērnunama vietā izveidots Bērnu atbalsta centrs "Dzintari" ar divām ģimeniskai videi pietuvinātām mājām Salmu ielā 53 un vēl topošajā Kuldīgas ielā 20 bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības.    

Projekts "Kurzeme visiem"  Kurzemē un Liepājā tiek īstenots, lai palielinātu ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar invaliditāti, bērniem ar FT un bērniem no ārpusģimenes aprūpes. Projektu no 2015. līdz 2023.gadam ar Eiropas Sociālā fonda un valsts finansējuma atbalstu īsteno Kurzemes plānošanas reģions sadarbībā ar pašvaldībām, bērnu sociālās aprūpes centriem un valsts sociālās aprūpes centru "Kurzeme". Valsts mērogā deinstitucionalizācijas procesa ieviešanu koordinē Labklājības ministrija, un to īsteno visā Latvijā – Kurzemes, Latgales, Vidzemes, Zemgales un Rīgas plānošanas reģionos. Vairāk par projektu www.kurzemevisiem.lv, Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapā un portālā liepaja.lv sadaļā " Kurzeme  visiem".