Piektdien, 11. septembrī, Liepājas Valsts tehnikumā notika biznesa izglītības biedrības "Junior Achievement" rīkotais Kurzemes reģionālais seminārs "JA Latvija Jauno uzņēmēju skola 2015".

Semināra mērķis ir veicināt inovatīvas uzņēmējdarbības attīstību Latvijas skolu vidē. Kā pastāstīja JA Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns, Latvija ir iesaistījusies Eiropas Komisijas finansētā projektā, kas paredz izveidot vienotu Eiropas politiku, kas paredzētu uzņēmējdarbības principu apguvi ikvienam vispārējās izglītības ieguvējam. Līdz ar to tiek analizētas dažādu valstu pamatnostādnes, salīdzinātas pieredzes. Projektā piedalās tādas valstis kā Dānija, Igaunija, Beļģija u.c. No Latvijas puses projektā iesaistītas četras skolas, tostarp PIKC "Liepājas Valsts tehnikums". Galvenais projekta uzdevums ir skolu audzēkņiem izveidot un vadīt savu skolēnu mācību uzņēmumu (SMU), kas ir kā testa vide, kurā attīstīt savas spējas uzņēmējdarbībā, skolā apgūtās zināšanas pielietot praktiski. "Radīt idejas, darboties un būt vidē, kas rada, piedalīties JA Latvija rīkotajos gadatirdziņos, gūt savu pirmo peļņu un sajust spēles garšu," uzsvēra J. Krievāns. Skolēni, kas bijuši iesaistīti SMU darbībā pēc JA Latvija veiktajiem pētījumiem, ir tikai ieguvēji. "Tā ir finanšu pratība, sagatavotāks karjeras un izglītības tirgum, šiem audzēkņiem piemīt uzņēmējspējas un viņi saprot uzņēmējdarbību," uzskaita J. Krievāns. Arī PIKC "Liepājas Valsts tehnikums" direktors Agris Ruperts uzsvēra, ka ne visi būs uzņēmēji, bet tie, kas darbosies skolēnu mācību uzņēmumā būs guvuši vērtīgu pieredzi, ko ierakstīt savā CV, viņi būs konkurenti darba tirgū. Savukārt Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Vilnis Vikovskis uzņēmējdarbību salīdzināja ar Raiņa citātu: "Pastāvēs, kas pārmainīsies." "Tas ļoti raksturo uzņēmējdarbības vidi. Nepārtraukti ir jābūt spējīgam pielāgoties, pārvarēt iekšējos un ārējos apstākļus." V. Vitkovskis skolu audzēkņiem norādīja, ka ir jāspēj pārvarēt latviešu pašapziņas un uzdrīkstēšanās trūkums. "Mēs esam pieticīgi un kautrīgi, bet kad sākam darīt esam nepārspējami. Un mums ir daudz piemēru Liepājā, kur jauni cilvēki veiksmīgi uzsākuši savu uzņēmējdarbību un dara to joprojām ar panākumiem," viņš iedrošināja skolu audzēkņus.

Ar saviem veiksmes stāstiem Kurzemes reģiona skolēnus iepazīstināja, Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas skolēni, kuri veiksmīgi vadījuši savus uzņēmumus. Skolēnu mācību uzņēmumi darbojas vienu mācību gadu un pēc tam tiek likvidēti. Aksels Rūdolfs Šķuburs vadījis uzņēmumu "Bella Luna", kas taisījis ziepes, bet Erīnas Elizabetes Renģes izveidotajā uzņēmumā "Biotrio" gatavoti lūpu balzāmi un ķermeņa skrubji. Jaunieši atzina, ka gūtā pieredze ir nenovērtējama un negulētās naktis, kad gatavota produkcija, bijušas tā vērtas. Sākuši ar vairākām idejām, pēcāk atsijājuši neveiksmīgākas un sākuši ražošanas procesu. "Galvenie ieguvumi un atziņas – jauni kontakti, iespēja darboties, nauda rada naudu un gandarījuma un prieka sajūta par paveikto," uzskaita Aksels. Liels bijis piedzīvojums nokļūt JA Latvija rīkotajā starptautiskajā skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgū, kur piedalījušies skolēnu uzņēmumi no dažādām valstīm. "Galvenais ir piedalīties it visā, ko piedāvā darbība skolēnu mācību uzņēmumos," atzina Erīna. Panākumi skolēnu mācību uzņēmumu darbībā tiek novērtēti un vairākās augstskolās iespējams saņemt mācību maksas atlaidi un dažādas priekšrocības."

Katra diena jāsāk ar jautājumu, vai esi gatavs iegūt vairāk, semināra dalībniekiem atzina SIA "Blue Shock Bike" vadītājs Artis Daugins. Viņš skolu audzēkņus centās iedvesmot nebaidīties pieņemt lēmumus un ticēt sev. "Mani uz priekšu dzina tas, ka vēlējos pierādīt, ka esmu labākais, ka varu izdarīt," viņš teica. Pirms četriem gadiem neviens viņam neticēja, kad mākslinieks sāka veidot elektrovelosipēdus, tagad viņa komanda ir radījusi elektrokartingu, kas spēj uzņemt 100 kilometru ātrumu trīs sekundēs. Viņš arī norādīja, ka nevajag baidīties no vārda "nē", jo tas spēj dot vairāk kā jā. "Un lēmums darīt ir jāizdara pirmajās piecās sekundēs un jādara, citādi nekas nenotiks," viņš teica no pieredzes.

Semināra praktiskajā daļā Kurzemes reģiona skolu audzēkņi piedalījās radošo biznesu ideju darbnīcā, kā arī biznesa simulāciju spēlē "JA Titan". Savukārt pasniedzēji dalījās pieredzē par Ja Latvija programmas un īstenošanas metodiku.