Liepājā īstenota Baltijā lielākā ESKO modeļa programma, ar kuru 27 pašvaldības izglītības iestāžu ēkās veikta vairāk nekā 13 000 veco gaismekļu nomaiņa pret energoefektīvākām LED spuldzēm. Dati liecina, ka projekta īstenošanas rezultātā patērētā jauda samazināta par 62%, kas gada laikā pašvaldībai ļaus ietaupīt 570 MWh elektroenerģiju, portālu informēja Liepājas domes sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa.
ESKO modelis paredz apgaismojuma nomaiņu kā pakalpojumu, kurā izmaksas par apgaismojuma nomaiņu tiek apmaksātas nevis kā vienreizējs maksājums, bet sadalītas uz noteiktu termiņu un maksātas ik mēnesi – līdzīgi kā abonēšanas maksa. Publiskā iepirkuma rezultātā Liepājas pašvaldība noslēdza līgumu ar SIA "RCG Lighthouse", kas veica dažāda tipa veco gaismekļu nomaiņu pret energoefektīviem LED gaismekļiem, ietverot gan finansējuma piesaisti, gaismekļu piegādi, uzstādīšanu, gaismas intensitātes mērījumus un apkalpošanas servisa nodrošināšanu turpmāko septiņu gadu garumā. Līguma kopējā summa ir 911 tūkstoši eiro, neskaitot PVN.
Pirmajā ESKO programmā, kas īstenota 2023. gadā, 27 pašvaldības izglītības iestāžu ēkās ir veikta gaismekļu nomaiņa, samazinot uzstādīto jaudu par 62% (no 776 kW līdz 301 kW), kas ļaus gadā ietaupīt 570 MWh elektroenerģiju un par 62 tonnām gadā samazināt CO2 izmešus. Apgaismojuma nomaiņai pārējo iestāžu ēkās (kur apgaismojums vēl nav nomainīts) tiks izsludināts jauns iepirkums.
"ESKO ir lieliska iespēja paveikt energoefektivitātes pasākumus, noslēdzot līgumu uz ilgāku periodu un veicot atmaksu no jau ietaupītā. Man bieži vaicā, kāpēc neveikt iepirkumu un pašiem neiegādāties nepieciešamos gaismekļus, jo ESKO uzņēmumam taču arī ir jānopelna? Un mana atbilde ir – jā, tas ir jādara, ja ir pieejams ārējais finansējums, tomēr iekštelpām tāds pieejams nav. Turklāt lielāks ieguvums un efekts ir tad, ja var veikt nomaiņu uzreiz visur, kur tas ir nepieciešams, nevis tikai atsevišķās ēkās vai telpās. Situācijā, kad pašvaldības budžets jau tā ir saspringts un nevar atrast lieku miljonu šādai investīcijai, šis ir vispiemērotākais risinājums," norāda Liepājas pašvaldības izpilddirektora vietnieks īpašumu jautājumos Mārtiņš Tīdens.
Kā liecina veiktie aprēķini – par katru gadu, kurā vecais apgaismojums netiek nomainīts, tiek patērēts un samaksāts par 60% vairāk nekā nepieciešams, un pat viens gads atsver daudzu gadu ESKO uzņēmuma peļņu.
Vienlaikus ar pašvaldību noslēgtais līgums paredz septiņu gadu apkalpošanas servisu, kas līdz šim Liepājas pašvaldībai gadā izmaksāja ap 15 000 eiro. Sākot no astotā gada, visi gaismekļi pāriet pašvaldības īpašumā. Paredzams, ka piecu gadu laikā pēc ESKO līguma beigām pašvaldība ietaupīs vismaz pusmiljonu eiro, rēķinot ar šodienas cenām, kas gadu gaitā, visticamāk, tikai pieaugs.
Vienlaikus Liepājā tiek īstenots vēl viens apgaismojuma nomaiņas projekts "Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana Liepājas valstspilsētas pašvaldības publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā pilsētas apgaismojuma balstos", ar Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) atbalstu pilsētas ielās veicot 4 916 veco gaismekļu nomaiņu uz efektīvākām spuldzēm.
Noskaidrotas skolas, kas guva uzvaru depozīta kastu dizaina konkursā
5
1
Jo HESi, manuprāt, nekādus CO2 neveido.