Vairāk nekā trīsdesmit liepājnieku parakstījuši vēstuli dažādām instancēm, aicinot ierobežot SIA „Kapriz” veikala-bāra „Brooklyn” vētraino naktsdzīvi.

„Vairs nevar ciest. Ziemā likās, ka pierimis, bet nekā. Atkal viss pa vecam,” portālam sacīja kāds apkaimes iedzīvotājs, kurš arī parakstījis atklāto vēstuli. „Sadzērušies vai salietojušies, bļaustās visu nakti – bāram pretī aug koki, iznākot ārā, viņiem laikam liekas, ka atrodas mežā...”

Bāra klienti ne tikai bļaustās, bet arī kārto dabiskās vajadzības – gan tieši uz ielas, gan mājas pagalmā. Bieži piebraucot mašīnas, kuru vadītāji kavē sev laiku, nakts laikā atskaņojot skaļu mūziku.

Liepājnieks pastāstīja, ka bārs strādā no astoņiem vakarā līdz sešiem rītā, un parasti ap pulksten 23 sākoties tracis, kas nebeidzas līdz rītam. „Tas bārs jau faktiski darbojas arī kā nakts veikals. Takši ar klientiem regulāri piebrauc...”

Bāra „Brooklyn” īpašnieks ir SIA "Kapriz". Pērn Pasta ielā 1 durvis vēra SIA „Kapriz” ēstuve "Mr. Kebab", taču šī iestāde ilgi nepastāvēja. Iepriekš šis pats uzņēmums darbojies arī Ezerkrasta mikrorajonā un citur.

SIA „Kapriz” valdes loceklis Romans Kvitko iepriekš portālam stāstīja, ka dzimis Liepājā, taču vairāk dzīvojot un strādājot Rīgā.

Vēstuli, kas adresēta pilsētas domes priekšsēdētājam, deputātiem, Valsts un pašvaldības policijai, VID, vietējiem medijiem un TV raidījumam „Nekā personīga”, parakstījuši 33 iedzīvotāji – gan privātpersonas (Siena 5, Siena 7, Siena 8, Siena 10, Kuršu 21, Ukstiņa 6), gan dažu firmu pārstāvji, tāpat arī blakus esošās baptistu draudzes mācītājs Mārtiņš Balodis.

Vēstulē teikts: „Liepājas pilsētā, Siena ielā 12 atrodas SIA „Kapriz” veikals-bārs (reģistrācijas adrese Liepāja, M.Ķempes ielā 7-2), kura darba laiks ir 20.00 – 6.00 bez brīvdienām.

SIA „Kapriz” veikala-bāra darbības rezultātā apkārtējo māju iedzīvotājiem ir radīti apstākļi, kuri nebija pirms veikala-bāra darbības uzsākšanas, proti, regulāri tiek traucēts iedzīvotāju naktsmiers.

Veikala-bāra darbības rezultātā notiek, iespējams, alkoholu vai citu apreibinošo vielu iedarbībā esošu veikala-bāra apmeklētāju bļaušana, kliegšana un lamāšanās, kuras intensitāte atkarīga no meteoroloģiskiem laika apstākļiem un nedēļas dienas. Nakts laikā veikala-bāra apmeklētāji, kuri vēlas iegādāties alkohola pirkumus, ierodas ar automašīnām, no kurām skan traucējoši skaļa mūzika.

Alkoholisko dzērienu brīva tirdzniecība līdznešanai (patērēšanai ārpus veikala-bāra) visas nakts garumā rada trokšņus tuvējā apkārtnē.

Ir aizdomas, ka alkoholiskos dzērienus iegādājas arī nepilngadīgas personas un pirkumiem neizsniedz čekus. Veikala-bāra apkārtnē ir vietas, kur regulāri tiek lietots alkohols, proti, autobusa pieturā, skvēriņā Siena tirgus galā un apkārtējo māju pagalmos un apkārtnē.

Alkohola lietošanas rezultātā rodas arī dabiskās vajadzības, kuras personas alkoholisko dzērienu ietekmes rezultātā kārto kur vien pagadās, dažkārt arī turpat, ielas malā. Nakts laikā publiskās tualetes nestrādā un dabisko vajadzību kārtošanas rezultātā tiek radīti antisanitāri dzīves apstākļi.

LR Veselības inspekcijas interneta vietnē, atsaucoties uz Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām aizsardzībai pret vides (sadzīves) troksni (sk.šeit), ir norādīts, ka miegs ir būtiska cilvēka fizioloģisko funkciju daļa, un ir atzīts Eiropas Cilvēktiesību konvencijā, kā cilvēka pamattiesības.

Ziņojumā Eiropas Parlamentam un Padomei par Vides trokšņa direktīvas īstenošanu [..] norādīts, ka [..] vides trokšņa ietekme, tostarp kairinājums, atzīta par nopietnu veselības problēmu. Trokšņa piesārņojums var kaitināt, traucēt miegu, negatīvi ietekmēt izziņas funkciju skolēniem, radīt fizioloģiskas stresa reakcijas un var izraisīt sirds un asinsvadu problēmas cilvēkiem, kas ir hroniski pakļauti troksnim. Stress var ietekmēt dažu tādu hormonu ražošanu, kas var izraisīt dažādus blakusefektus, tostarp paaugstinātu asinsspiedienu. Ilgākā iedarbības posmā tas savukārt var palielināt sirds un asinsvadu slimību un psihisko traucējumu risku.

Liepājas pilsētas Pašvaldības policija ir informēta par SIA „Kapriz” veikala-bāra darbības nekārtībām, bet, ierodoties policijai, klusums iestājas uz mirkli un trokšņošana turpinās, tādejādi apmēram divu gadu laikā apkārtējo māju iedzīvotājiem regulāri tiek traucēts naktsmiers un visticamāk bojāta arī veselība.

Latvijas Republikas Satversmes 111.pantā noteikts, ka valsts aizsargā cilvēku veselību, bet 115.pantā noteikts, ka valsts aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē, līdz ar to mums ir tiesības prasīt, lai tiktu ievērota Satversme.

Mēs, apkārtējo māju iedzīvotāji, kuri esam parakstījuši šo iesniegumu, neesam pret uzņēmējdarbību, bet lai ievērotu mūsu tiesības, lūdzam valsts amatpersonas un institūcijas nekavējoties pieņemt lēmumus un darbības, kuru rezultātā tiktu izbeigtas nekārtības un nakts miera traucēšana, ko izraisa SIA „Kapriz” veikala-bāra darbība Siena ielā 12, Liepājas pilsētas teritorijā.

Liepājā,
2014.gada 17.jūlijā”.