SAIF "Kurzemes ģimeņu atbalsta centrs "Liepāja"" ģimenes asistenti. Publicitātes foto


Liepājā ģimenēm ar bērniem, kuras nonākušas Sociālā dienesta redzeslokā, jau gandrīz desmit gadus pieejams arī ģimenes asistenta un agrīnās intervences pakalpojums. Tas ir ievērojams atbalsts vecākiem bērnu audzināšanā un no ģimeņu puses – augstu novērtēts un pieprasīts sociālais pakalpojums, informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Pakalpojumus pilnībā apmaksā Liepājas valstspilsētas pašvaldība, bet to, kurām ģimenēm jāpalīdz, iesaka Sociālais dienests. Abus pakalpojumus nodrošina SAIF "Kurzemes ģimeņu atbalsta centrs "Liepāja"". 2023.gadā ģimenes asistenta pakalpojumu saņēmušas 119 ģimenes. Pakalpojumu nodrošina 14 ģimenes asistenti ar augstāko izglītību sociālajā darbā, sociālajā pedagoģijā, pedagoģijā un divi sociālie darbinieki.

Savukārt agrīnās intervences pakalpojumu šobrīd saņem 25 ģimenes ar mazuļiem no trīs mēnešu līdz trīs gadu vecumam. Nodarbības bērniem ar vecākiem vada divi grupu vadītāji ar augstāko izglītību pedagoģijā un Valdorfpedagoģijā.

Ģimenes asistents nodrošina ģimenei atbalstu dzīvesvietā un ārpus tās, veicinot sociālo, bērna aprūpes un mājsaimniecības vadīšanas prasmju apguvi un pilnveidi un nostiprināšanu. Ģimenes asistenta pakalpojums ir praktisks atbalsts, lai samazinātu to bērnu skaitu, kuri nonāk ārpusģimenes aprūpē. Ģimenes asistenta pakalpojumu bieži lūdz piešķirt arī ģimenes pašas, saprotot, ka nepieciešama palīdzība "no malas" dažādu grūtību risināšanā.


Ģimenes asistents ir profesionālis, kas palīdz ģimenēm pārvarēt grūtības un stiprināt pašiem savas spējas. Asistents sniedz atbalstu dažādās jomās, piemēram, sociālo jautājumu sakārtošanā, sadzīves organizēšanā, bērnu aprūpes, audzināšanas, attīstības veicināšanā, medicīniskās palīdzības organizēšanā, budžeta plānošanā, ikdienas organizēšanas jautājumos, ģimenes attiecību stiprināšanā. Tās ir tikšanās ar ģimeni, kas notiek ilgāku laika posmu.

Pakalpojumu līdz 15 stundām nedēļā var saņemt ģimene, kurai nav pietiekamu prasmju un iemaņu bērnu audzināšanā un aprūpē; ģimene, kurā vismaz viens no vecākiem ir persona ar garīga rakstura traucējumiem, un kurai ir nepieciešams atbalsts un apmācība sociālo prasmju apgūšanā, bērnu audzināšanā un aprūpē; ģimene, kurā vecākiem ir pārtrauktas bērna aizgādības tiesības un bāriņtiesa ir devusi atļauju bērnam uzturēties ģimenē.

Pakalpojumu piešķir uz laiku no trīs līdz sešiem mēnešiem, pamatojoties uz Sociālā dienesta atzinumu. Ģimenei, kura aktīvi iesaistās savu sociālo problēmu risināšanā un pilda līdzdarbības pienākumus, pakalpojuma saņemšanas termiņu var pagarināt. Situācijas ir visdažādākās, un tās ir neparedzamas. Ļoti bieži ģimenēm nav sakārtota sociālā situācija, nav nokārtots maznodrošinātā vai trūcīgā statuss, ir parādi. Palīdzība un atbalsts asistējamām ģimenēm vajadzīgs visdažādākais – gan plānot budžetu, kopīgi apmeklēt iestādes, kārtot dokumentus, vārīt zupu, gatavot zīdaiņa putriņu, iekārtojot bērnus interešu pulciņos u.c.

Agrīnās intervences pakalpojums paredzēts sociālā riska situācijās esošām ģimenēm ar maziem bērniem. Tā ir atbalsta programma vecākiem, pavisam agrīnā bērnu vecumā sniedzot atbalstu un apmācību bērnu aprūpes un audzināšanas prasmju apgūšanā un realizējot preventīvos pasākumus, kas veicina vardarbības pret bērnu mazināšanu.

Pakalpojumu piešķir sociālā riska situācijās esošai ģimenei, kurā ir bērns vecumā no 3 mēnešiem līdz 3 gadiem, ja sociālais darbinieks sniedzis atzinumu par šī pakalpojuma nepieciešamību. Agrīnās intervences pakalpojums ir grupu nodarbības vecākiem ar bērniem vienu reizi nedēļā 2,5 stundu garumā. Pakalpojuma mērķis ir ar šo regulāro grupas nodarbību palīdzību veicināt un stiprināt vecāka un bērna piesaisti, attīstīt valodas prasmes bērnam, sniegt atbalstu vecākam bērnu audzināšanā un aprūpē.

Veicot ģimeņu, kurām piešķirts ģimenes asistenta pakalpojums, aptauju, secināts, ka šo pakalpojumu saņēmušas lielākoties ģimenes, kurās audzina vienu vai divus bērnus, un pusei no tām nav trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss. Ja liela daļa vecāku sākumā šaubījušies par sadarbības uzsākšanu ar asistentu, tad pēc tās 92,2% aptaujāto atzīst, ka ir apmierināti ar šo atbalstu, jo asistenti kļuvuši gandrīz vai kā ģimenes locekļi un "prot atrast pareizos vārdus".

Ģimenes asistenta Endijas Gedgovdas un "RTU Liepāja" Pedagoģijas un sociālā darba fakultātes Santas Strigunas raksts par ģimenes asistenta atbalsta sniegšanas darbu ģimenēm ar bērniem tikko publicēts arī Lietuvas Marijampoles koledžas zinātnisko rakstu žurnālā kā labais piemērs no Liepājas pieredzes.

Ģimenes asistenta un agrīnās intervences pakalpojumu ģimenei piešķir, ja tā ir Sociālā dienesta redzeslokā un sociālais darbinieks izvērtējis, ka nepieciešams piešķirt šo pakalpojumu. Pakalpojumu var saņemt, arī pašai ģimenei vēršoties Sociālā dienesta Sociālo pakalpojumu daļā, Veidenbauma ielā 3, 220. kabinetā, tālrunis papildu informācijai: 63 489 674.