Latvijā tiks sākts Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Starptautiskās pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmas pētījums (PIAAC), aptaujājot 7700 iedzīvotājus par pieaugušo prasmēm un spēju tās pielietot, ceturtdien konferencē pavēstīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (K), ziņo LETA.

Pēc viņas paustā, kompetenču novērtēšanas mērījumi palīdzēs pieņemt lēmumus, kā turpmāk attīstīt pieaugušo izglītību Latvijā, sniedzot precīzāku darba tirgus vajadzīgu analīzi un prognozēšanu. Tāpat iegūtie dati sniegs objektīvu informāciju par to, kāds ir pieaugušo prasmju līmenis, to izmantošana, iegūtā izglītība un to, vai izglītība, prasmes profesijā palīdz nodrošināt sociālekonomisko līmeni.

Muižniece uzsvēra, ka OECD pētījums ir nozīmīgs arī darba devējiem, sniedzot iespēju pārskatīt cilvēkresursu piesaistes, pieredzes attīstības stratēģiju un objektīvi izvērtēt, cik efektīvi tiek attīstīts cilvēkkapitāls nozarē.

OECD PIAAC vadītāja Latvijā Aija Zobena skaidroja, ka pētījuma laikā tiks veiktas intervijas ar iedzīvotajiem viņu dzīvesvietās, pēc kurām viņiem tiks piedāvāts izpildīt vingrinājumus, kas atspoguļo, kādas ir reālās cilvēka kognitīvās prasmes, lasītprasme, rēķinpratība un spēja adaptīvā problēmrisināšanā. Viņa atzīmēja, ka tās ir universālas prasmes, kas no vienas puses veido pamatu cilvēka kvalifikācijai, spējai darba tirgū, bet no otras – saistās ar cilvēka sociālām aktivitātēm.

Pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš informēja, ka iedzīvotāju mājokļi tiks atlasīti no reģistriem pēc nejaušības principa. Pētījuma veicēji apmeklēs šīs mājsaimniecības, mēģinās pierunāt atbildēt uz jautājumiem, bet gadījumā, ja iedzīvotāji nebūs tajā brīdī mājās, viņiem tiks atstāta ziņa par to, ka šāds pētījums tiek veikts un, ka tā veicēji atgriezīsies.

Kaktiņš norādīja, ka vingrinājumu izpildei būs nepieciešams dators, kas būs līdzi intervētājam, kurā būs jāizpilda dažādi, vienkārši uzdevumi. Savukārt, ja intervējamais iepriekš nav lietojis datoru, tad intervētājs skaidros, kā ar to rīkoties. Intervijās tiks nodrošināti skārienjūtīgie ekrāni, līdz ar to problēmām ar lietošanu nevajadzētu rasties, pārliecināts Kaktiņš, piebilstot, ka visas iegūtās atbildes būs anonīmas.

Pētījumam pēc nejaušības principa tiks atlasītas personas vecumā no 16 līdz 65 gadiem.

LU Sociālo zinātņu fakultātes Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošais pētnieks, OECD PIAAC datu eksperts Latvijā Mareks Niklass piebilda, ka 10% nejauši atlasīto adrešu tiks pārbaudītas – vai tur ir bijis intervētājs un vai tur notikusi intervija. Tāpat tiešsaistē ir plānots monitorings, lai apkopotu informāciju par to, ko intervētāji dara, vai parādās kāda slodze vai netipiskas parādības, tādējādi dodot pārliecību, ka rezultātā būs pieejama kvalitatīva datu kopa.