Lai veicinātu sabiedrības līdziesaisti Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 procesos, apzinātu aktīvākos Liepājas, Dienvidkurzemes un Kuldīgas novada ļaudis, kā arī kopīgi turpinātu uzsākto ceļu uz 2027. gadu, 9. maijā tiek organizēta buru akcija, kurā aicināts iesaistīties ikviens aktīvais iedzīvotājs, kopienas un apkaimes, informēja "Nodibinājums Liepāja 2027" sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne.

"Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 projekts nav tikai daudzveidīgi kultūras pasākumi, tas ir arī process, kurā kopīgi veidojam šo vērienīgo notikumu. Vēlamies, lai ar mūsu kopīgās programmu (ne)miers palīdzību palielinātos to cilvēku skaits, kuriem rūp, kuri iesaistās, līdzdarbojās un ir ieinteresēti vidē un cilvēkos sev līdzās, tādēļ Eiropas dienā organizējam buru akciju, kuras laikā vēlamies apzināt aktīvākos mūsu puses ļaudis un iezīmēt kopīgo ceļa turpinājumu uz 2027. gadu," norāda "Liepāja 2027" sabiedrības līdzdalības speciāliste Maija Jankovska.

Kopumā izgatavotas 100 buras, kas kalpos kā simboliska piederības zīme Eiropas kultūras galvaspilsētai 2027. Buras būs pieejamas katrā Liepājas apkaimē, Dienvidkurzemes un Kuldīgas novadu pilsētā un pagastā. Šobrīd uzsākta kopienu un cilvēku apzināšana. Ja arī tu vēlies saņemt šo buru, lai to sagatavotu pacelšanas brīdim un apliecinātu savu vēlmi līdzdarboties "Liepāja 2027" projektā, aicinājums aizpildīt tiešsaistes anketu. Neskaidrību gadījumā var sazināties ar "Liepāja 2027" sabiedrības līdzdalības speciālisti Maiju Jankovsku (tālruņa nr.: +371 26 516 115; e-pasta adrese: maija.jankovska@liepaja2027.lv).

Šobrīd buras ir baltas, bet tās saņemot – aicinājums brīvi un radoši izpausties, lai buras izrotātu, izšūtu, apgleznotu vai kā citādi apdarinātu, tādējādi paužot savas vietas vai kopienas īpašo raksturu un identitāti. Burām sagatavota arī lietošanas instrukcija - gan par labāko veidu to kopīgai apdarināšanai, gan nostiprināšanai.

9. maijā, Eiropas dienā, pulksten 18, ikviens aicināts pacelt šīs buras, tādējādi apliecinot, ka ir daļa no Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 procesa. Šajā laikā aicinām buru apdarinātājus Liepājā, Dienvidkurzemes un Kuldīgas novados sanākt kopā, uzvilkt buru, nofotografēties un publicēt  savas  bildes  sociālajos  tīklos,  izmantojot  mirkļbirku #buras2027. Vēlams to darīt brīvā dabā, lai buru var aplūkot arī citi cilvēki.

Pēc buras uzvilkšanas aicinām svinēt Eiropas dienu savās kopienās un atzīmēt kopīgo  Eiropas  kultūras galvaspilsētas  ceļojuma  turpinājumu pēc saviem ieskatiem.  Nosviniet  savu  veikumu  ar  kopīgu pikniku, sarunām,  sadziedāšanos, vai kā citādi. Viss  atkarīgs no pašu vēlmēm, izdomas un iespējām.

Paralēli buru akcijai, Liepājā, Tirgoņu ielas skatlogos 9. maijā tiks atklāta mākslas darbu izstāde, kurā būs redzamas radošo personu interpretācijas par tēmu (ne)miers.

Vēl 9. maijā tiks realizēti arī pieci "Liepāja 2027" projektu konkursa uzvarētāju projekti.

Dienvidkurzemes novadā biedrība "StrettaART" realizēs projektu "Eiropas atklājumi: orientēšanās spēle un akustiskās mūzikas koncerts Aizputē" – spēles dalībnieki varēs sacensties, veicot radošus uzdevumus, noslēgumā uz ugunskura kopīgi gatavot zupu un baudīt Aleksa Zariņa (ģitāra) un tenora Jura Jopes koncertu.

Kuldīgas novadā biedrība "Jautrie zābaciņi" aicinās uz Eiropas dienas svinībām "Ventas krastā vienoti dejā", kur būs iespēja labāk iepazīt un apgūt līnijdejas (pasākums notiks Rumbas pagasta Ventas ciemā).

Liepājā notiks "Brainstorm, verbatim teātra izrāde", kuru izspēlēs Liepājas Dzintara vidusskolas teātra jaunieši, kas paši arī ir izrādes līdzautori un, izmantojot lietišķā teātra principus, tajā runās par pusaudžu attīstību. Biedrības "Libau Active" aicinās uz Karostu, kur notiks aktīva kultūras objektu meklēšana kopā ar gidu, tādējādi apvienojot aktīvo atpūtu ar kultūras objektu iepazīšanu. Biedrības "Radi Vidi Pats" projekts "Eiropa un es" paredz plašu aktivitāšu klāstu (koncerti, viktorīna, lekcija u.c.), kā arī kopīgu velobraucienu, kas savienos abas šī projekta norises vietas – Zaļās birzs bibliotēku un Valtera bibliotēku.

Dalība šajos pasākumos būs bez maksas un tie tiks realizēti 9. maijā. Aicinām sekot līdzi aktualitātēm ŠEIT un vienotajā Liepājas valstspilsētas pašvaldības notikumu kalendārā par konkrēto pasākumu programmu un norises laikiem.

Rudenī tiek plānotas mācības kopienu veidotājiem un citiem iedzīvotājiem, kuri vēlētos iesaistīties savas apkaimes rosībā, lai ar dažādiem notikumiem aktivizētu vietējās kopienas un rūpētos par kaimiņu labu satikšanu. Tad sāksies arī programma jauniešiem, bet gada beigās plānots sākt programmu brīvprātīgo iesaistei.

Projekts tiek realizēts ar Liepājas valstspilsētas pašvaldības, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Eiropas Savienības programmas "Radošā Eiropa" projekta "CreArt 3.0 #STRINGING_TOGETHER" līdzfinansējumu.

Par Eiropas dienu: 9. maijā visā Eiropā ar daudzveidīgu un plašu notikumu klāstu tiek atzīmēta Eiropas diena un tā ir veltīta mieram un vienotībai. Šajā datumā atzīmē vēsturiskās Šūmana deklarācijas gadskārtu. R. Šūmans savā deklarācijā izklāstīja ideju, kā Eiropā iedibināt jauna veida politisko sadarbību, kas karadarbību starp Eiropas nācijām padarītu neiedomājamu. Šūmana priekšlikumu uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu.