Aizvadītajā gadā sakarā ar vispārējo dzīves dārdzības pieaugumu vairāk darba bijis arī Liepājas valstspilsētas domes Sociālo lietu komisijai – papildus pamata sociālajai palīdzībai, ko Liepājas Sociālais dienests ikdienā sniedz iedzīvotājiem, Sociālo lietu komisijā izskatīti 764 iedzīvotāju iesniegumi par sociālo palīdzību dažādās dzīves situācijās un atbalstu ārkārtas krīzes gadījumos, portālu informēja Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.
 
2023. gadā notikušas 52 sēdes, kurās pabalsti piešķirti 311 personām 110 471 eiro apmērā. Pabalsti ārkārtas krīzes situācijās piešķirti divos gadījumos par kopējo summu 3121 eiro, tajā skaitā – saistībā ar ugunsgrēku Klaipēdas ielā.

Kā uzsver Sociālo lietu komisijas vadītājs Helvijs Valcis, pērn, tāpat kā iepriekšējos gadus, iedzīvotājiem visvairāk bijis nepieciešams papildus atbalsts veselības uzlabošanai, īpaši senioriem, kuri nespēj apmaksāt visus ar veselību saistītos izdevumus. 315 personām, no kurām liela daļa ir seniori, piešķirts atbalsts kopumā 79 536 eiro apmērā saistībā ar medikamentu iegādi, dārgām operācijām utt.

Vērojama arī tendence, ka iedzīvotājiem vairāk nepieciešama palīdzība sadzīves apstākļu uzlabošanai – galvenokārt remontiem piešķirtajos pašvaldības dzīvokļos. Šim mērķim atbalstu saņēmuši 64 liepājnieki kopumā 21 151 eiro apmērā.

Šogad, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, kad pandēmijas dēļ sēdes notika attālināti, komisija uzaicinājusi un klātienē uzklausījusi 119 pabalsta pieprasītājus papildus informācijas saņemšanai. Mājās apsekotas 53 ģimenes. Diemžēl daļai nācies arī atteikt, jo cilvēki, vēršoties komisijā, iepriekš neizvērtē visus savus  ienākumus,  neiesniedz rēķinus, kas apliecina maksājumus utt.

Sociālo lietu komisija ir papildus sociālā atbalsta instruments liepājniekiem dažādās ārkārtas krīzes situācijās, kas saistītas galvenokārt ar veselības uzlabošanu un sadzīves apstākļiem, ko iedzīvotāji var izmantot, kad visas citas iespējas izsmeltas. Sociālo lietu komisija pieņem lēmumus par materiālo palīdzību, katru iesniegumu izvērtējot, kā arī analizē situāciju sociālās drošības jomā pilsētā, sniedzot priekšlikumus pašvaldībai. Komisija savas kompetences ietvaros var pieprasīt un saņemt no valsts un pašvaldības institūcijām, juridiskām un fiziskām personām lēmuma pieņemšanai nepieciešamo informāciju.   

Pabalstu atsevišķu situāciju risināšanai ir tiesības saņemt mājsaimniecībai, kura objektīvu apstākļu dēļ ir nonākusi situācijā, kuras risināšanai nepieciešams materiāls atbalsts, kuru nesaņemot, pastāv risks būtiski pazemināties mājsaimniecības dzīves kvalitātei. To piešķir, iepriekš izvērtējot ieņēmumus. Pabalsta maksimālais apmērs vienai mājsaimniecībai kalendārajā gadā ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā. Pabalsta prasītājam jāiesniedz dokumentus, kas pamato pabalsta nepieciešamību – tie nepieciešami mājsaimniecības sociālās situācijas izvērtēšanai un nepieciešamās palīdzības apmēra noteikšanai.

Savukārt pabalstu krīzes situācijā piešķir mājsaimniecībai, kurai katastrofas vai citu negaidītu ārēju notikumu dēļ vairs nav iespēju izmantot ierastos problēmu risināšanas veidus, tā pati saviem spēkiem nespēj pārvarēt šo notikumu radītās sekas un tai ir nepieciešama materiāla palīdzība. Šo pabalstu piešķir, neizvērtējot mājsaimniecības ienākumus un materiālo stāvokli, piemēram, ugunsgrēka gadījumā. Pabalsta apmērs vienai mājsaimniecībai ir  līdz 3000 eiro.

Lai saņemtu šos papildus pabalstus, personai vai vienam no mājsaimniecības ar iesniegumu jāvēršas Sociālajā dienestā un jāiesniedz Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes Sociālo lietu komisijai adresētu iesniegumu. Informāciju un konsultācijas par iesniedzamajiem dokumentiem var saņemt, zvanot Liepājas Sociālajam dienestam pa tālruni: 634 89 655.