Pirms Liepājas Simfoniskā orķestra 143.sezonas atklāšanas koncerta, kas paredzēts sestdien, 16.septembrī, koncertzālē "Lielais dzintars", portāls irliepaja.lv aicināja uz sarunu SIA "Liepājas Simfoniskais orķestris" valdes locekli Uldi Lipski. Sarunā – par aizvadīto vasaru, sezonas lielākajiem notikumiem un martā gaidāmo Starptautisko Zvaigžņu festivālu.


Ar kādām izjūtām sagaidāt jauno sezonu?
Ar ļoti dažādām. Skatāmies, kas notiek pasaulē, kas notiek Latvijas politikā, kur jebkāda nestabilitāte var pārraut visas iestrādes, kuras aizsākām jau aprīlī. Ir apvienojušies visi profesionālie kolektīvi – opera, kori, orķestri, bigbends, Mūzikas akadēmija, lai mēs aiznestu līdz valdībai un arī sabiedrībai to ziņu, ka mūziķu Latvijā ir tik, cik ir, un, ja viņi tiek nu jau divreiz zemāk apmaksāti nekā mūziķi Igaunijā un Lietuvā, tad tas ir tikai laika jautājums, un smadzeņu un talantu aizplūšana turpmāk tikai pastiprināsies. Mēs gribētu novērst lielu krīzi pirms tā sākusies, nevis, skatīties, ko nu varētu darīt, kad viss jau sabrucis, kā tas Latvijas politikā ierasts.


Ir liela neskaidrība, vēl nezinām, ko gaidīt no jaunās kultūras ministres. Mums bija ļoti laba sadarbība ar Nauri Puntuli, viņš arī mūziķu atalgojuma pieauguma ziņā panāca lielāko progresu, taču igauņi un lietuvieši to bija darījuši metodiskāk un ilglaicīgāk.


Mēs šobrīd esam "bedrē" starp divām valstīm, kurās ir labāk apmaksāti orķestri.

No Liepājas orķestra zinu jau trīs mūziķus, kuri pārcēlušies uz dzīvi Igaunijā un spēlē turienes orķestros. Un, ja neko nerisinās, tas varētu būt tikai sākums.


Neizklausās pārlieku optimistiski.
Par spīti tam visam orķestris šobrīd ir brīnišķīgā kondīcijā, čakli strādājis arī vasarā.


Augustā noslēdzās festivāls "Liepājas vasara", bet tas jau nebija vienīgais vasaras notikums.
Bija tik bagātīga vasara, tik daudz kas piedzīvots! Pirmajā vasaras pusē bijām atvaļinājumā, bet pēc tam jau ar Kseniju Sidorovu spēlējām Jūrmalā, "Dzintaru koncertzālē", pirmo reizi – Jelgavas brīvdabas koncertzālē, kur orķestris uzstājās kopā ar grupu "Pērkons", Alsungā ar kori "Kamēr" spēlējām kolosālu koncertu, ko bija izlolojis Māris Sirmais.


Festivālā "Rimbenieks" mūziķi sadalījās mazos, talantīgos ansambļos un spēlēja daudzās vietās. Trešajā festivāla gadā publikas interese bija ļoti augusi, daudz kur pat pietrūka sēdvietu. Orķestris piedalījās SIA "Reku" rīkotajā grandiozajā lielkoncertā Mežaparkā. Tas bija ļoti izdevies, vērienīgs projekts. Arī koncertdārzā "Pūt,vējiņi!" mums bija ļoti izdevies koncerts – Kaspara Zemīša un Imanta Kalniņa mūzikas koncerts, kas manai gaumei bija etalons. Tīra skatuve, lielas zvaigznes, pieskaņojušās orķestra stilam, ļoti kvalitatīvas Emīla Zilberta aranžijas. Arī opermūzikas koncerts "Pūt,vējiņos!" bija ļoti jauks. Jāteic, ka tik estētiskas, tik akustiskas vasaras koncertzāles nekur citur nav!


Bijāt arī festivālā Somijā.
Jā, ar mums bija arī koris "Latvija" ar ļoti labiem solistiem, spēlējām Karla Orfa vareno kantāti "Carmina Burana", ar kuru savu ēru Liepājā atklāja arī Gintars Rinkēvičs. Spēlējām nelielā pilsētā trīs stundu brauciena attālumā no Helsinkiem, kur notiek ļoti iecienīts festivāls. Tur mēs sevi parādījām ļoti labi, partneri jau piedāvā jaunus projektus.


Orķestrī turpinās paaudžu maiņa, vai šosezon arī redzēsim jaunus mūziķus?
Ir liels prieks par mūsu jaunajiem kolēģiem, kas pēdējā gada laikā pievienojušies orķestrim. Viens no tiem ir čellu grupas pirmais koncertmeistars Klāvs Jankevics, kurš uzvarēja konkursu. Sācis sevi jau parādīt arī kā solistu, bet vienlaikus brīnišķīgi iekļāvās grupā. Viens ir būt talantīgam mūziķim, otrs – prast iekļauties kolektīvā. Ne vienmēr tas tik labi izdodas uzreiz, ar pirmo dienu. Mums ir arī klarnešu grupas koncertmesitara vietniece Alise Gavare, virtuoza mūziķe. Ir otro vijoļu otrā koncertmeistare Karolīna Aurēlija Valarovska, poliete. Ir altu otrā koncertmeistare Annija Elizabete Meija, pirmajās vijolēs – Agnese Eisaka, altos – Amanda Rupeika un Ilva Bāliņa.


Uz konkursu bija pieteikušies grieķi, ungāri, ķīnieši, bet, paskatījušies algas, līdz konkursam nemaz neatbrauca. No trešajām pasaules valstīm, piemēram, Armēnijas, Gruzijas, arī nevaram pieņemt darbā, jo ir šis augstais cenzs, lai pasargātu valsti no zemas kvalifikācijas strādājošiem – ir jāmaksā vismaz 1530 eiro bruto, bet orķestrī ir tikai viena pozīcija, kas atbilst šai prasībai, un tas ir galvenais koncertmeistars.


Īsts jaunu spēku pieplūdums. Ko klausītāji var gaidīt no orķestra tā 143. sezonā?
Vispirms gribu teikt, ka mani ļoti iedvesmo tas, kā Guntis Kuzma vada orķestri un plāno darbu. Viņš lieliski spēj savienot to, kas ir aktuāls un moderns Eiropā, ar to, kas vajadzīgs latviešu mūzikai. Viņš redz arī to, kur varam spēlēt mūsu mīļo Agri Engelmani, Liepājas zvaigzni. Ir padomā arī kamerizrāde par viņu, jo, mūsuprāt, Engelmaņa vārds ir nepamatoti nepamanīts tāpēc, ka viņš nedzīvoja Rīgā vai vēl kādā lielākā pilsētā, bet talants ir milzīgs un gudrība liela.


Engelmanis tiešām ir Liepājas brends, un mēs centīsimies viņu darīt zināmu pasaulei.

Janvārī ar diriģentu Atvaru Lakstīgalu ierakstīsim arī Engelmaņa kompaktdisku, domāju tas būs Liepājas lepnums.


Arī sezonu sāksim ar nelielu Engelmaņa skaņdarbiņu – šarmanto "Musica alba". Spēlēsim arī Rahmaņinova 2.klavierkoncertu, kur solistam vajadzēja būt čehu pianistam, kurš diemžēl nokļuvis slimnīcā. Taču esam pieņēmuši izcilā izraēliešu pianista Joava Levanona aģenta piedāvājumu, un Levanons ir gatavs braukt un spēlēt. Koncerta otrajā daļā skanēs poļu komponista Vitolda Ļutoslavska Koncerts orķestrim, ko orķestris, manuprāt, vēl nav spēlējis nekad. Ļutoslavskis līdzās Pendereckim un, protams, Šopēnam, ir viens no dižākajiem poļu skaņražiem.


Šosezon orķestri gaida interesanta viesošanās Rēzeknē, kur piedalīsimies Ivetas Apkalnas festivālā "ORGANismi". Spēlēsim Artūra Maskata Trīskāršo koncertu, kas tika rakstīts pēc mūsu pasūtījuma un pirmatskaņots pērn Liepājā, Starptautiskā zvaigžņu festivāla atklāšanas koncertā.


Ir paredzēta orķestra iemīļotā Latvijas turneja, kurā cenšamies katrā novadā vismaz pa koncertam sniegt. Šoreiz tie būs Vīnes klasiķi. Soliste būs brīnišķīgā klarnetiste Anna Gāgane, kura mācījusies pie visām autoritātēm Eiropā, šobrīd spēlē Nacionālajā orķestrī, un ar savu ansambli, ko viņa izveidojusi Šveicē, koncertē pa visu Eiropu.


Ko pēc sezonas atklāšanas koncerta dzirdēsim "Lielajā dzintarā"?
Visupirms – būsim pamats un atbalsts Starptautiskajam Jāzepa Vītola pianistu konkursam, ko rīko Mūzikas akadēmija un kas parasti ir noslēdzies Rīgā. Šoreiz tas notiks koncertzālē "Lielais dzintars". Ir pieteikušies 25 pianisti no dažādām pasaules valstīm, talanti, ko klausītāji iepriekš nebūs dzirdējuši.


Būs arī cita žanra ļoti neparasts sadarbības projekts – ar Reini Sējānu, manuprāt, ģeniālu komponistu un šovmeni. Viņš ir sarakstījis baleta mūziku ar nosaukumu "Vārna", ko izvērsis simfoniskajam orķestrim. Baleta prīma Elza Leimane dejos un mēs spēlēsim. Pavasarī jau ierakstījām šo mūziku kompaktdiskā, līdz ar to būs divkārši svētki – gan koncerts, gan diska atvēršana. Neakadēmiskā žanra mīļotājiem tas būs īsts "saldais ēdiens".


Un kas tiks akadēmiskā žanra mīļotājiem?
Būs jāpagaida vien divas nedēļas, un novembra sākumā mēs mēģināsim pasniegt publikai vienu koncertu no cikla "Tuvāk". Tajā skanēs Berlioza "Fantastiskā simfonija". Diriģents būs Aivis Greters, jauns mūziķis, kurš pirms diviem gadiem mūsu zālē diriģēja Mūzikas akadēmijas beigšanas eksāmenu, un dabūja ļoti labu atzīmi. Tagad viņš ir asistents Gēteborgas orķestrī un asistents Parīzes orķestrī. Pārcēlies ar ģimeni uz Gēteborgu, ar operas izrādi pabeidza tur maģistrus, un viņa karjera iet debesīs.


Ja paveiksies, viņš varētu tapt par vienu no pasaules lielajiem diriģentiem.

Pēdējais nopietnais koncerts pirms adventa laika – 2.decembrī – būs kopā ar jauno japāņu vijolnieci Hinu Maedu. Sekos Vecgada koncerti, kuri šoreiz būs veseli trīs, lai neviens nepaliktu ar garu degunu. No gada uz gadu cenšamies šo koncertu taisīt kā tādu pasaules ceļojumu, un šoreiz būs spāniski čigāniska mūzika, būs šarmantā un temperamentīgā soliste Marlēna Keine un ukraiņu vijolnieks Dmitro Tkačenko.


Martā kā allaž gaidāms Starptautiskais Zvaigžņu festivāls?
Jā, mūs gaida ļoti jaudīgs festivāls. Atklāsim 9.martā, un pirmajā daļā ar orķestri spēlēs Valda Vikmaņa konkursa laureāti, bet otrajā būs ļoti liela zvaigzne – franču pianists Lui Lortī. Būs arī džeza koncerts, būs nepārspēts Mocarta interprets diriģents Juha Kangas, kurš pasaules apritē ienesa Pētera Vaska skaņdarbus, tāpēc likumsakarīgi skanēs Vasks un Mocarts. Solo vakaru sniegs mūsu brīnišķīgā pianiste Aurēlija Šimkus, bet noslēgumā Atvara Lakstīgalas vadībā skanēs Verdi "Rekviēms" ar ļoti labiem solistiem un kori "Latvija".