Pirmdienas, 15.februāra, pievakarē Liepājas teātrī aizritēja dziļa, spraiga un aizraujoša saruna, kas domīgu darīja pat teātra zinātnieci Silviju Radzobi.

Šoreiz diskusiju cikla "Teātris un skatītājs” rīkotāji bija aicinājuši parunāt par tēmu “Klasika un tās interpretācijas iespējas", izmantojot teātra pērno iestudējumu "Portreti. Vilki un avis" (režisors Viesturs Meikšāns).

Diskusiju kā allaž vadīja teātra dramaturģe Rasa Bugavičute, tajā piedalījās teātra zinātniece Silvija Radzobe, izrādes scenogrāfijas un kostīmu autori – Reinis un Krista Dzudzilo, kā arī aktieris Kaspars Kārkliņš.

Saruna izvērtās ne tik daudz par "klasisku klasiku” un tās interpretāciju, cik par to, kā tapa scenogrāfija izrādei "Portreti. Vilki un avis", kā lugas saturs ietekmē formu, un kā forma – saturu, un cik svarīgi ir, lai iestudējuma gaitā notiktu režisora, scenogrāfa un aktieru "saslēgšanas”, kā gadījumā ar "Vilkiem un avīm”.

"Vilki vai avis? Kas ir Liepājā "izdzīvojušie" liepājnieki?" – tāds bija viens no iesūtītajiem jautājumiem, uz kuriem atbildēt centās Kaspars Kārkliņš.

"Gan vilki, gan avis. Atkarībā no situācijas – vilki un avis..."

Atstāstīt visas diskusijā izskanējušās pārdomas, atziņas, pat jaunatklājumus, nav iespējams, var tikai aicināt un mudināt teātra skatītājus pašiem nākt un klausīties vai klausīties un uzdot jautājumus (tagad var to darīt arī elektroniski pirms diskusijas) – iespēja "dzīvajā ēterā” pavadīt dažas stundas tādu erudītu un inteleģentu ļaužu sabiedrībā kā Silvija Radzobe, Reinis un Krista Dzudzilo ikdienā nemaz tik bieži nerodas.

Jācer arī, ka teātrim neapniks aicināt uz šīm sarunām, kuras, protams, mēdz būt veiksmīgākas un mazāk veiksmīgas, kuru formāts var būt šāds vai tāds, bet kuras noteikti veicina saprašanos, un, teātra mākslinieciskā vadītāja Herberta Laukšteina vārdiem runājot, tāds jau arī ir šo diskusiju mērķis – "lai vairāk mūs saprot”.

To, ka šādas diskusijas var kāpināt pat pieredzējušas teātra zinātnieces "redzīgumu”, atzina arī Silvija Radzobe.

Uzziņa
A.Ostrovska lugas "Vilki un avis" iestudējums pirmizrādi piedzīvoja 2015.gada nogalē, iestudējumu pamanīja arī teātra profesionāļi, tas tika izvirzīts "Kilograms kultūras" balvai ziemas balsojumā.