Šos vārdus komponists izteica īsā telefonsarunā ar Valdi Skujiņu Paulam veltītās izstādes atklāšanā sestdien, 7.janvārī, Liepājas Latviešu biedrības namā. Savā dzimšanas dienas mēnesī Biedrības nama foajē apmeklētājus sagaida arī pats maestro – "kā dzīvs", kā izteicās kāda dāma, kas bija ieradusies uz izstādes atklāšanu. Atklāšana, neraugoties uz sestdienu un pašu dienas vidu, bija ārkārtīgi kupli apmeklēta, ieskaitot divus mērus – Gunāru Ansiņu un Aivaru Priedolu – un viesus no Rīgas – izdevēju Juri Visocki un vienu no daudzo Paulam veltīto grāmatu autorēm – Liu Guļevsku.


Zvans maestro Raimondam Paulam. Foto: Aigars Hibneris.

 
Unikālo izstādi ar iespaidīgi garu nosaukumu – "Komponista Raimonda Paula daiļrade skaņuplatēs un fotogrāfijās no koncertiem Liepājas koncertzālēs" – un visai ierobežoto laika sprīdi, kurā to iespējams apskatīt – līdz 31.janvārim – sarūpējis kolekcionārs Raitis Pavlovičs un fotogrāfs Aigars Hibneris, kūrējot Valdim Skujiņam.

Ko šajā izstādē var redzēt? Ja var ticēt Valdim Skujiņam, tad to, ko nekad nekur līdz šim pasaulē neviens nav redzējis. Proti, oriģinālas, ne tikai Latvijā, bet daudzviet pasaulē izdotas skaņuplates ar Raimonda Paula mūziku, kā arī Raimonda Paula fotoportretus, kas tapuši gan koncertdārza "Pūt, vējiņi!" aizkulisēs pavisam nesen, gan senākus – Latvijas Radio namā, savās mājās Baltezerā un citviet tvertus.  

Raitis Pavlovičs, mūzikas telpas "Vinilkoks" saimnieks, ir vienīgais, kura īpašumā ir vairāk nekā 180 Raimonda Paula plašu. "Gandrīz visas," viņš atzīst. Neesot tikai viena otra ārzemēs izdotā dziesmu izlase, kurās iekļauta arī kāda no Paula dziesmām. Pēc paša sacītā, informāciju par sev interesējošām platēm Raitis Pavlovičs gūst interneta vietnē discogs.com, kas vienlaikus ir gan mūzikas ierakstu datu bāze, gan to tirdzniecības vieta.

Kāpēc tieši plates? "Tāpēc, ka man patīk. No laika gala!" Kolekcionāram vienmēr esot bijusi laba aparatūra, un viņš nekad pret platēm nav izturējies nevīžīgi, tāpēc viņa kolekcijā ir labā stāvoklī esošas plates pat no pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem.

"Vinilkoka" saimnieks lepojas arī ar komponista Imanta Kalniņa plašu kolekciju, tāpat grupas "Līvi" un citu latviešu mākslinieku skaņuplatēm, kas visas ir "autogrāfētas". Nākotnē līdzās "Vinilkokam" Raitis Pavlovičs iecerējis atsevišķu telpu, kurā atradīsies tikai šobrīd Biedrības namā skatāmā izstāde un Liepājas mūziķu plates. Bet līdz tam izstāde "Komponista Raimonda Paula daiļrade skaņuplatēs un fotogrāfijās no koncertiem Liepājas koncertzālēs" vēl paceļos pa Latviju.


Izstāde bija ieinteresējusi daudzus. Foto: Aigars Hibneris.


Izstādes aizsākums esot meklējams 2021. gadā, kad iznāca vinila plate "Atceries gan" ar maestro mūziku, tostarp arī grupas "Credo" izpildījumā, un "Vinilkoka" telpās plati varēja ne tikai iegādāties, bet arī tikt pie paša Raimonda Paula autogrāfa.

Aigars Hibneris ir ne tikai viens no izstādes "Komponista Raimonda Paula daiļrade skaņuplatēs un fotogrāfijās no koncertiem Liepājas koncertzālēs" autoriem, bet arī tās noformētājs. Saņēmis no kolekcionāra lielu kasti ar platēm, viņš pratis tās izkārtot pārskatāmi un gaumīgi, turklāt izcili rūpīgi.

"Galvenais, gribēju dabūt ārā to Paula stāstu, pieskarties viņa dažādajām šķautnēm. Arī sajūtu un ritmu dabūt vajadzēja," saka izstādes iekārtotājs. Neesot bijis iespējams kārtot ne pēc gadiem, ne pa izdevniecībām. Tāpēc, piemēram, blakus ir četras plates, kas būtībā ir viena un tā pati, tikai katra izdota savā vietā, laikā un formātā. Tāpēc ir džeza mūzikas bloks, kino mūzikas, kora mūzikas. Ir atsevišķs bloks, kas saistīts ar grupu "Credo". Un ir bloks, kas saistās ar tēvzemes, savas dzimtās zemes mīlestību un citi.


Kolekcionārs Raitis Pavlovičs savācis lielāko Raimonda Paula plašu kolekciju. Foto: Aigars Hibneris.


Raimondu Paulu Aigars Hibneris fotografējis kopš seniem padomju laikiem, kad vēl strādāja Liepājas rajona laikrakstā "Ļeņina Ceļš". Vēlāk ticies ar komponistu arī būdams izdevniecības "Rīgas Viļņi" fotogrāfs un tagad jau kā neatkarīgs fotomākslinieks. Pirmā un unikālākā Paula fotogrāfija, kas ir Aigara arhīvā, ir tapusi deviņdesmitajos gados, Atmodas sākumos, kad Pauls Liepājā balotējās PSRS deputātu padomes vēlēšanās, konkurējot ar interfrontes kandidātu, – tajā komponists redzams pie padomju zemūdenes periskopa.

Izstādes atklāšanas viesiem apgāds "Jumava" bija sarūpējis arī iespēju tikt pie vairākām "Jumavas" izdotajām grāmatām, kas saistītas ar Liepāju, tostarp jaunāko izdevumu par Raimondu Paulu – "Raimonds Pauls – skanošs un klātesošs". Grāmatas autore Lia Guļevska augstu novērtēja liepājnieku sarūpēto izstādi, atzīstot, ka to negribētos saukt par izstādi, bet – "par mūsu mūzikas vēsturi".


Foto: Aigars Hibneris.


Izstādes atklāšanas viesus ar Paula dziesmām un mūziku iepriecināja Edgars Silacērps. Savukārt tiem, kuri izstādi apmeklēs pārējā laikā, fonā skanēs Raita Pavloviča sarūpētie maestro instrumentālo skaņdarbu ieraksti.