Vakcinēti pret ļauno vīrusu, "kovidpases" saņēmuši, biedrības "Mākslas kolēģi" pārstāvji aizvadītās nedēļas nogalē devās ceļā uz netālo kaimiņvalsts Lietuvas pilsētu Palangu, uz Palangas Kūrorta muzeju, kur māksliniekus jo silti uzņēma muzeja direktore Virgīnija Paluckiene un muzeja kultūras projektu vadītāja un izstādes kuratore Audrone Levickīte-Bumbuliene.


Liepājnieki Ilze Eniņa, Irina Tīre, Pauls Spridzāns un Dainis Bērziņš uz Palangu bija devušies, lai pirms izstādes "Balta drobulė" (Baltais audekls) noslēguma klātienē tiktos ar tās rīkotājiem un vestu mājās savus darbus.


Izstāde "Baltais audekls" muzejā bija apskatāma no 8. maija, un kopā ar lietuviešu māksliniekiem un vienu rīdzinieci tajā piedalījās arī septiņi biedrības "Mākslas kolēģi" dalībnieki: Ilze Eniņa, Ilze Karlsone, Irina Tīre, Andris Millers, Dainis Bērziņš, Pauls Spridzāns un Jānis Judins, kuru darbus no iesūtītajām fotogrāfijām bija izvēlējušies izstādes rīkotāji.


Kā pastāstīja muzeja kultūras projektu vadītāja un izstādes idejas autore un kuratore Audrone Levickīte-Bumbuliene, muzejs katru gadu šajā laikā rīko Palangai veltītas izstādes par dažādām tēmām, bet, iespējams, nākotnē šīs izstādes varētu kļūt par lietuviešu un latviešu mākslinieku kopizstādēm, kā tas bija šajā reizē.


"Šogad izstāde veltīta īpašam notikumam – simtgadei, kopš Palanga tika atkal apvienota ar Lietuvu. Izstādes tēma ir "Māsas". Lietuviešu sakāmvārds vēsta: "Kam nav māsas, tam dzīvē pūš caurvējš". Gribējām uzsvērt, ka Latvija un Lietuva arī ir māsas, kuras saista līdzīga valoda, vārdi, kuru ceļi vēstures gaitā daudzkārt krustojušies un kuras bieži sevi salīdzina otru," uzrunājot Liepājas māksliniekus un arī Gražinu Eimanavičūti, jauno lietuviešu mākslinieci no Palangas, kas bija atnākusi uz tikšanos, sacīja Audrone Levickīte-Bumbuliene.


Izstādes tēma "Māsas" uzskatāmi atspoguļojās arī izstādes darbos – gan latviešu, gan lietuviešu autoru radītajos. Gražina Eimanavičūte izstādei bija veidojusi interesentu datorgrafikas darbu, kurā sapludināti lietuviešu un latviešu etnogrāfiskie raksti un krāsas. Māksliniece portālam irliepaja.lv pastāstīja, ka datora ģenerēto latviešu un lietuviešu etnogrāfisko adījumu rakstu joslu, kas, viņasprāt, abām tautām ir ļoti līdzīga, viņa vienā galā krāsojusi Lietuvai raksturīgajos sarkanajos, zaļajos un dzeltenajos toņos, liekot tiem pakāpeniski pāriet latviešu sarkanajā. Raksti arī klāti viens uz otra – viens ir latvju rakstu slānis, otrs – lietuviešu, tāpēc, ja rūpīgi ieskatās, "latviskajā" galā var saskatīt rakstu elementus lietuviskās krāsās un otrādi.


Gražinas Eimanavičūtes darbs "Saaustas". Foto: irliepaja.lv.


Levickīte-Bumbuliene atzina, ka izveidot izstādi "Covid-19" pandēmijas apstākļos nav bijis viegli – daudzi mākslinieki šajos apstākļos ir pārāk nomākti, un, lai arī gribējuši piedalīties, nav spējuši radīt. Tāpēc izstādes rīkotājai bijis īpašs prieks par liepājnieku atsaucību, kuriem, kā atzina Ilze Eniņa, savukārt nācies pacīnīties, lai darbus atsūtītu uz Palangu, jo maija sākumā vēl robeža nav bijusi tik "vaļīga", kā šobrīd.


"Tā bija dieva dāvana!" – runājot par Liepājas mākslinieku atsaucību, portālam irliepaja.lv atzina Levickīte-Bumbuliene – tieši šo izstādi viņa ļoti gribējusi veidot gan ar lietuviešu, gan latviešu mākslinieku darbiem.


Atvadījušies no viesmīlīgajām mājasmātēm, apmainījušies suvenīriem un solījumiem skaisti iesākto sadarbību turpināt, gandarītie "Mākslas kolēģi" mēroja ceļu atpakaļ uz mājām.


Palangas Kūrorta muzejs. Publicitātes foto.


Palangas Kūrorta muzejs izveidots samērā nesen, 2013. gadā, piesaistot ES struktūrfondu līdzekļus. Tas atrodas kādreizējā grāfienes Sofijas Tiškēvičienes villā, agrāk sauktā par Sofijas villu, vēlāk – par villu "Anapilis" (Tā pils). Muzejā skatāma gan interaktīva pastāvīgā ekspozīcija, kas stāsta par Palangas kā kūrorta vēsturi, gan, mainīgas mākslas izstādes. Muzeja partneris Latvijā ES projekta īstenošanas laikā bija Pāvilostas novadpētniecības muzejs.