Kultūras ministre Agnese Logina, atbildot uz žurnālistu jautājumiem. Foto: irliepaja.lv


Trešdien, 24.janvārī, reģionālajā vizītē Liepāju apmeklēja kultūras ministre Agnese Logina, valsts sekretāre Dace Vilsone un citas ministrijas amatpersonas. Pēc iepazīšanās ar Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolu un pirms tikšanās ar Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājiem, kā arī Liepājas teātra jauno valdi un trupu ministre atvēlēja brīdi īsai sarunai ar Liepājas medijiem.

Uz "TV Kurzeme" jautājumu par ministrijas un "Liepāja 2027" dialogu, ministre atbildēja: "Šobrīd esam aktīvu sarunu posmā ar Liepāju, ar komandu, kas veido "Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027" saturu."

Ministre atzina, ka iecerētā kultūras galvaspilsētas programma "tiešām ir ļoti ambicioza un ļoti interesanta".

"Šobrīd mēs runājam un veidojam dažāda veida pareizos formātus, kuros sekot līdzi tam, kas notiek, sekot līdzi arī finansiālajām vajadzībām un skatīties, kā varam tās īstenot. Esam sarunu procesā," skaidroja ministre.

Agnese Logina arī norādīja, ka

ministrija gaida "finalizētus aprēķinus, lai tiešām ir skaidrs, kas notiks, kā notiks, kas rīkos".

Medijus interesēja arī ministrijas viedoklis par Liepājas teātra statusu, aktieru atalgojumu, finansējumu jauniestudējumiem un citiem jautājumiem.

Agnese Logina: "Viens no iemesliem, kāpēc gribu iepazīties ar Liepājas teātri, ir tieši problemātika, ko ieskicējāt (zemākais atalgojums Latvijas teātru vidū – irliepaja.lv). Skaidrs, ka ir ļoti liela atšķirība starp pašvaldības un valsts kultūras iestādēm, lai gan arī valsts kultūras iestādes nav ļoti labi finansētas un tur ir dažādi finansiāli izaicinājumi. Šodien iepazīšos ar jauno valdi, ļoti gribu uzklausīt jaunās komandas vīziju, ambīcijas, redzējumu par teātra nākotni. Esmu atvērta sarunām, paturot prātā, ka mums arī valsts mērogā ir ļoti lielas problēmas. Bet, protams, mēs zinām, ka "šķēre" starp valsts un pašvaldības kultūras iestādēm ir acīmredzama, un Liepājas teātris ir viens no piemēriem. Taču tas pats ir bibliotēkās, muzejos un citās kultūras iestādēs."

Ministre norādīja, ka vēlas arī dzirdēt, kā teātra vadība saredz savu finansiālo izaugsmi, kas ir tie virzieni, kuros varētu vairāk strādāt, – "vai tas ir bērniem un ģimenēm, vai skolēniem, vai vēl kas cits".

Runājot par teātra pārvaldības iespējamo dalīšanu starp valsti un pašvaldību, mainot tā statusu, Logina atzina, ka "par to noteikti var runāt", taču "ir jāsaprot, kāda ir jaunās valdes vīzija".

Agnese Logina: "Šobrīd ir ļoti liels izaicinājums noturēt augstu līmeni arī tajās valsts iestādēs, kuras mums jau ir, – finansiālie izaicinājumi ļoti pieaug, zemās algas ir ļoti liela problēma visās kultūras nozares jomās. Tāpēc man šiem lēmumiem jāpieiet ļoti atbildīgi, neizteikšu nekādus solījumus, bet problēma ir skaidri zināma, un tā jārisina kopā ar Vides un reģionālās attīstības ministriju."

Valsts sekretāre Dace Vilsone portālam irliepaja.lv atzina, ka ne tikai Liepājas kultūras budžets palicis iepriekšējo gadu līmenī, tas pats ir arī valsts mērogā, jo "kultūras nozare šobrīd nav prioritāte".

Runājot par Liepājas teātri un kultūras jomu kopumā, Vilsone uzsvēra: "Pirms trim gadiem bija problēma ar teātru kopējo situāciju, ko ietekmēja kovids. Tad arī darbojās darba grupa, kuras ietvaros tika rasts risinājums teātru darbības stabilizēšanai – tika piesaistīts gan valsts un Valsts kultūrkapaitāla fonda finansējums, un divus gadus ir darbojusies ES programma, kura finansēja reģionālās koncertzāles un arī Liepājas teātri. Pārvaldības modelis, ka teātris ir Liepājas pašvaldības dibināts un arī simts procentīgi pārvaldīts, ir bijusi pašvaldības izvēle. Pēc būtības tas ir jautājums par finansēšanas modeļiem, un

šobrīd situācija ir tāda, ka Liepājas teātris vēl aizvien var saņemt finanšu līdzekļus no Valsts kultūrkapaitāla fonda. Juridiskā statusa jautājumu mēs šobrīd neizskatām.

Ja skatāmies kultūras saimniecību kopumā, šajā dekādē valsts ir apņēmusies, ka tā pilnībā uzņemas rūpes par Liepājas Simfonisko orķestri, uztur to, kā arī iesaistās "Lielā dzintara" līdzfinansēšanā un nodrošina arī pilnu izglītības procesu Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā un bērnu skolā, līdz ar to iesaistoties kopējā kultūras procesā un kultūras dzīvē."

Ministres Agneses Loginas darba kārtībā trešdien bija arī tikšanās ar Liepājas pašvaldības vadītājiem un nodibinājuma "Liepāja 2027" komandu, lai pārrunātu nozares aktualitātes, pilsētas attīstības ieceres un Liepājas kā "Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027" virzību.

Kā portālu informēja ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa, pēc tikšanās ar Liepājas pašvaldības vadību ministre Agnese Logina atzinusi: "Prieks redzēt Liepājas ambīcijas kultūras jomā. Valdības rīcības plānā esam skaidri definējuši, ka kultūras attīstība, pieejamība un laikmetīgums visā Latvijā, tajā skaitā reģionos, ir mūsu prioritāte. Šobrīd ir jāiegulda arī pamatīgs darbs, lai sagatavotos Eiropas kultūras galvaspilsētas notikumiem Liepājā 2027. gadā."

Vizītes noslēgumā ministrijas delegācija apskatīja Liepājas 17.-19.gs. interjera muzeju "Hoijeres kundzes viesu nams" un tikās ar biedrības "Radi Vidi Pats" pārstāvjiem.