Pirmssvētku dienā – 22. jūnijā – Liepājas mākslinieku apvienības "Mākslas kolēģi" biedri bija agri no rīta āvuši kājas, lai dotos ceļā vispirms uz Rīgu, tad – uz Rēzekni, kur Latgales Kultūrvēstures muzejā notika izstādes "Liepājas impresijas" atklāšana.


Liepājnieku darbi Latgales Kultūrvēstures muzeja izstāžu zālē. Publicitātes foto.


Izstādē liepājnieki pārstāv sevi ar retrospektīviem darbiem, kuri tapuši, atspoguļojot savu pilsētu – Liepāju – visā tās daudzveidībā, vecpilsētas nozīmīgākās arhitektūras celtnes un fragmentus, parku, jūru, pludmali un Liepājas ezeru dažādās noskaņās un gadalaikos, buriniekus, kuģīšus, karostu, cilvēkus, pilsētas kaķus, kaijas, gadalaiku noskaņas pilsētā…


"Mūs uzņēma kolosāli, izstādes darbi, kas aizņem divas zāles, patika. Kā mums stāstīja Latgales Kultūrvēstures muzejā, mēs pie viņiem esam līdz šim tālākie ciemiņi. Caur mūsu darbiem baudīšot pastaigu pa Liepāju un, kā izteicās skatītāji, izstādē redzētais rosinot noteikti arī pašiem apskatīt Liepāju  klātienē.," portālam irliepaja.lv pastāstīja "Mākslas kolēģu" vadītāja Ilze Eniņa.


Ilze Eniņa tiekoties ar kolēģi, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas keramikas nodaļas vadītāju Anitu Bernāni. Publicitātes foto.


Izstādē piedalās 14 biedrības mākslinieki ar 54 gleznām, grafiskiem darbiem  un trīs skulpturālām kompozīcijām: Ilze Eniņa, Irina Tīre, Ilze Karlsone, Ilze Akselrode, Laine Kinstlere, Brigita Pomerante, Dainis Bērziņš, Pauls Spridzāns, Andris Millers, Jānis Judins, Renārs Šliseris, Laura Dzērve, Laila Meldere, Vilnis Bulavs.


Liepājas mākslinieki ar savu daiļradi vēlas veidot dialogu ar Rēzeknes skatītājiem.


Šāda mākslas interešu mijiedarbība radoši bagātinās izstādes skatītājus un māksliniekus, uzskata izstādes dalībnieki.

Vaicāta par Rēzeknē pieredzēto, Ilze Eniņa saka:

"Iespaidi ir ļoti, ļoti bagātīgi un patīkami! Latgales Kultūrvēstures muzejā mūs sagaidīja mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure. Sastapāmies ar rēzekniešu sirsnību, vienkāršību un augstu kultūras un mākslas  zināšanu  līmeni.

Visi pieci, kuri aizbraucām – Irina Tīre, Andris Millers, Renārs Šliseris, Dainis Bērziņš un es, Ilze Eniņa, – esam bagātinājušies, sasmēlušies informāciju par Rēzeknes pilsētas vēsturi, māksliniekiem, mākslu,  Latgales keramiku, esam  atgriezušies  apmierināti un gandarīti, par visu redzēto un baudīto. Divās nepilnajās dienās guvām daudz neparasta  un interesanta. Ja būtu to zinājusi, sen jau būtu tur aizbraukusi un "Mākslas kolēģus" aizvedusi!"

Doma par izstādi Rēzeknē radusies  Liepājas dzejniekiem, kuri pirms diviem gadiem pēc kopizstādes Liepājas latviešu biedrības namā "Māksla un dzeja" teikuši, ka vajadzīgs izstāžu turpinājums.


"Sazinoties ar Rēzekni, tikām tūlīt iekļauti izstāžu plānā, bet sakarā ar "Covid-19" ierobežojumiem tikšanās aizkavējās par diviem gadiem.

Bija viegli sadarboties ar izstādes kuratori Inesi Dunduri, arī tad , kad Liepājas Kultūras pārvalde nepiešķīra pilnu finansējumu, lai izstādes atklāšana notiktu ar mākslinieku klātbūtni tajā.  Liepājas kultūras pārvalde deva tikai pusi finansējumu, lai darbus var aizgādāt līdz pusceļam – Rīgai, tur darbus saņēma Rēzeknes muzejs. Tā arī notiks darbu atpakaļ atvešana.

Uz atklāšanas pasākumu devāmies ar sabiedrisko transportu. Rēzeknē sastapāmies ar izpalīdzīgiem, vienkāršiem, sirsnīgiem un laipniem cilvēkiem.

Ar Ineses Dundures gādību apskatījām Rēzeknes Latgales kultūrvēstures muzeja  bagātīgo vēstures ekspozīciju un pasaulē lielāko Latgales keramikas kolekciju. Īsajā laika sprīdī  apskatījām "pilsētas uz  septiņiem pakalniem" interesantākās vietas, arī radošo pakalpojumu centru "Zeimuļs", kuram ir vislielākais apzaļumotais jums Baltijā – 3000 m2,  apskatījām pilsētu no pilskalna augšas, šķērsojām Rēzeknes upi dažiem no tās septiņiem tiltiem.


Nobaudījām arī guļbišņikus un  asoškas.

Redzējām mākslas skolas audzēkņu restaurēto Rēzeknes Mākslas namu ar Rēzeknes populārāko gleznotāju gleznu kolekcijām. Otrās dienas  rītā mūs sagaidīja Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas vadība un  atsevišķu nodaļu vadītāji, kuri parādīja audzēkņu kvalifikācijas darbus, tas notika  ar Anitas Bernānes, keramikas nodaļas vadītājas gādību, kuru, savukārt, man  bija patīkami satikt atkal kopš studiju laikiem Mākslas Akadēmijā.

Mākslinieki tika bagātīgi apdāvināti ar muzeja prezentācijas grāmatām, bet biedrība – ar grāmatām par trim izciliem novadniekiem: Arvīdu Egli, Vitāliju Kalvānu un Francisku Varslavānu.

Paldies Rēzeknei, kas mūs sadzirdēja un ļāva justies gandarītiem par savu veikumu!"

Biedrība "Mākslas kolēģi" šogad  atzīmēs desmit gadu radošās darbības  pastāvēšanu.


Viens no izstādes "Liepājas impresijas" dalībniekiem Andris Millers, Rēzeknē gūto iespaidu rezultātā, jau vienojies par savas personālizstādes rīkošanu Rēzeknes muzejā. Publicitātes foto.


Liepājnieku darbu izstāde Latgales Kultūrvēstures muzejā skatāma līdz 7. augustam.


Portāls irliepaja.lv jau vēstīja, ka "Mākslas kolēģi" maijā un jūnijā piedalījās arī Lietuvas un Latvijas mākslinieku kopizstādē Palangā, Lietuvā.