Liepājas muzejā jau sesto reizi atklāta biedrības "Mākslas kolēģi" pavasara izstāde, kurai "Pavasara atmodas" vietā dots jauns nosaukums – "Atkusnis".

Izstāde, kurā skatāmi daudzi jauni darbi, iekārtota nevis muzeja lielajā izstāžu zālē, kur šobrīd iekārtota Francijas institūta Latvijā sarūpētā izstāde par mežģīņu darināšanas vēsturi, bet pirmā stāva amfilādē – trīs nelielās, savstarpēji saistītās telpās, kas mājas pirmsākumos bijušas kungu guļamistabas. Mākslinieki pret šādu izvēli neiebilda un pat atzina, ka šīs telpas "ir mājīgākas" (Liene Eltermane) un "vairāk atbilst izstādes garam un varbūt pat biedrības garam" (Pēteris Taukulis).

"Tā kā mūs skāra Pētera (Taukuļa – irliepaja.lv) projekts "Attiecību māksla" un ir bijušas visādas svārstīšanās, un attiecības "Mākslas kolēģu" vidū ir bijušas ļoti sarežģītas un interesantas, un viena daļa no biedriem aizgāja prom, es domāju, ka tiem, kas ir palikuši, ir jāsaspringst, vairāk jāpiestrādā, jāsakoncentrē spēki, domas un izjūtas, un mēs uztaisīsim labu izstādi. Un tas arī ir apliecinājies – izstāde ir laba," šādi "Atkušņa" tapšanas priekšvēsturi īsi raksturoja izstādes kuratore Liene Eltermane.

Muzeja direktore Dace Kārkla savā apsveikumā atzina, ka ir uzteicami un Liepāja ir tikai ieguvēja, ka, neraugoties uz dažādiem strīdiem un nesaskaņām, biedrība "Mākslas kolēģi" pastāv, un liepājniekiem ir iespēja ik pavasari vērot Liepājas mākslinieku darbu izstādi. Šogad tai nomainīts nosaukums, un "Atkusnis" ir vārds, pie kura visiem vēl jāpierod, un tikai laiks rādīs, vai tas kļūs par tradīciju, atzina Kārkla, sakot paldies māksliniekiem, kuri "strādā radoši un stiprina Liepājas mākslas tradīcijas".

"Šī izstāde nedaudz atšķiras no iepriekšējām, un nedaudz ir pamainījusies koncepcija, par ko pastāstīs paši "Mākslas kolēģi", bet muzejs ir iepriecināts arī par šo jauno koncepciju, un mums liekas, ka amfilāde, kurā varam skatīt pavasara izstādes darbus, ir atdzīvojusies pavasara krāsās, un, manuprāt, izstādes gars šeit ir pat liepājnieciskāks, nekā lielajā zālē. Šī zāle liekas daudz mīlīgāka, pretimnākošāka, un arī darbus šeit var apskatīt un izdzīvot intīmākā gaisotnē, kas nemaz nav tik slikti".

Māksliniekam Pēterim Taukulim izstāde radījusi asociācijas ar 1956.gadu, kad visā pasaulē sākās "atkusnis" un līdz ar to atziņa, ka "Staļins ir slikts".

"Tieši tad arī mākslinieki uzķēra domu, ka viņi ir tie, kam šī ideja jānes tālāk. Pēc tam, protams, atkal nāca sals un atkal bija sniegs, bet galvenais, ka atkusnis nekur nepazuda..."

Irina Tīre atzina, ka izstāde allaž liek sasparoties, lai būtu jauni darbi, ko parādīt, un ne tikai viņai kā iedvesmas avots kalpojis biedrības pērnvasar sarīkotais plenērs "Ne-zūdošā Liepāja", kas ļāvis ielūkoties arī ikdienā slēptos pilsētas nostūrīšos.

Herberts Erbs, kurš uz muzeju bija nācis caur koncertzāles "Lielais dzintars" izstāžu telpu ar laikmetīgās mākslas izstādi tajā, aicināja skatīties un salīdzināt "laikmetīgo, moderno, franču mākslu" ar "vietējo mākslu". Šāds apzīmējums gan sadusmoja Erba kolēģus, arī Aivaru Kleinu, kurš cita starpā norādīja, ka "nevar prasīt ģeniālus darbus, ja nav mākslu veicinošas vides".

Ilze Eniņa, "Mākslas kolēģu" vadītāja, jau iepriekš norādīja, ka dalībnieku atlasē šoreiz ievērots princips, ka priekšroka dodama biedrības biedriem, kā arī pieaicinātajiem autoriem, tāpat darbu atlasi veikuši "Mākslas kolēģi" paši, pieaicinot jūrmalnieku Jāni Jēkabsonu. Izstādes atklāšanā viņa iepazīstināja ar biedrības jaunajiem dalībniekiem – arhitektu un mākslinieku Daini Bērziņu, gleznotājiem Jāni Judinu un Lailu Melderi.

Jau vēstīts, ka izstādē ar 35 darbiem piedalās 18 mākslinieki, no kuriem 14 ir biedrības "Mākslas kolēģi" biedri.

Izstāde "Atkusnis" apskatāma līdz 5. maijam.