Koncertzālē "Lielais dzintars" 27. februārī pulksten 19 koncertu "Saullēkta mesa. Kosmiskais okeāns" sniegs "Jaunu ideju kamerorķestris NICO" (New Ideas Chamber Orchestra NICO).

Tā mākslinieciskais vadītājs Gedimins Gelgots ir  daudzsološs un neordinārs lietuviešu komponists, kura skaņdarbi skanējuši koncertos un festivālos Lietuvā, Latvijā, Polijā, Vācijā, Austrijā, Lielbritānijā, Francijā un citviet. Kamerorķestrim "NICO" koncertā pievienosies kori "Pro musica" un "Gaudeamus" no Lietuvas, kā arī Liepājas koris "Intis". Koncertu diriģēs Gedimins Gelgots, Rasa Gelgotiene un Ilze Valce, programmu vadīs Edgars Raginskis.

Kā telefonintervijā portālam lsm.lv atklāj Gedimins Gelgots, viens no visbūtiskākajiem orķestra darbības nosacījumiem ir tas, ka viss tiek spēlēts no galvas, nesēžot, bet stāvot uz skatuves, kas dod īpašu brīvību attiecībās ar publiku. Priekšnesumā ir arī nedaudz horeogrāfijas, kas iet rokrokā ar mūziku. Tas ir jauns ceļš kā "runāt" ar publiku. Tas ir interaktīvāks un pietuvinātāks 'pop’ un rokmūzikas stilam, kur attālums starp publiku un mūziķiem ir ļoti tuvs.

"NICO" sastāvs ir no 7 – 9 mūziķi: kontrabass, divi čelli, trīs vijoles un diriģents-mūzikas autors, kas dažkārt spēlē arī klavieres. Ja tas ir nepiecieša ms, sastāvs tiek paplašināts. Ansamblis sadarbojamies ar modes dizaineriem, jo īpašais skatuves tēls mums ir sevišķi svarīgs. Ģērbšanās stilā un uzvedībā tiek apvienotas modernā un klasiskā ietekmes, un izrādē izmantota arī gaismas partitūra.

Koncerta pirmajā daļā skanēs Gedimina Gelgota kompozīcijas, kuras atskaņotas prestižās pasaules koncertzālēs un guvušas augstu novērtējumu – "Ekstrakulturālā simfonija" (Extracultural, 2014) un simfoniskais skaņdarbs „Nekad neignorējiet kosmisko okeānu" (Never Ignore the Cosmic Ocean, 2011), arī Arvo Perta mūzika un neparasta Antonio Vivaldi "Gadalaiku" versija, bet otrajā daļā – norvēģu skaņraža Olas Jeilo "Saullēkta mesa" un Pētera Vaska kora darbs "Dona nobis Pacem".

Portāls jau rakstīja, ka koncerta mākslinieciskās idejas autore ir diriģente Ilze Valce. Iepriekš viņa teica: "Koncerta pirmās daļas programma veidota kā nepārtraukts dinamisks pulss, ko sevišķi aizraujošu klausītājiem padarīs kamerorķestrim NICO raksturīgā skatuviskā atraktivitāte. Priecājos, ka liepājniekiem būs iespēja iepazīties ar jaunā un talantīgā lietuviešu komponista, diriģenta un pianista Gedimina Gelgota kompozīcijām, kuras skanējušas prestižās pasaules koncertzālēs un guvušas augstu novērtējumu. Gelgota "Ekstrakulturālo simfoniju" un simfonisko skaņdarbu "Nekad neignorējiet kosmisko okeānu" raksturo gan dinamiska ekspresivitāte un izaicinājums, gan askētisks garīgs skaistums.

Koncerta otrajā daļā dinamiskajai vertikālei pretnostatīta klusuma un iekšējā garīgā spēka meklējumu horizontāle, kur būtiska ir ieklausīšanās sevī, atklāsme un pacelšanās pāri ikdienišķajam. Pētera Vaska skaņdarbs "Dod mums mieru" piepildīts ar dziļuma dimensiju, bet norvēģu komponista Olas Jeilo "Saullēkta mesa" programmā ievieš harmoniskas krāsas un ticību mūžībai".

Biļetes sākot no 5 eiro pieejamas "Biļešu Paradīzes" kasēs, interneta vietnē bilesuparadize.lv, kā arī koncertzāles "Lielais dzintars" Informācijas centrā, no pirmdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 20, savukārt svētdienās no pulksten 10 līdz 15, iepriekš informēja SIA "Lielais Dzintars" sabiedrisko attiecību speciāliste Elizabete Hartmane.