"Saskaņa" būtu gatava iesaistīties sarunās par jaunu koalīciju Liepājā ar jebkuru no domē pārstāvētajām partijām, aģentūrai LETA sacīja domes opozīcijas deputāts Valērijs Agešins.

Agešins uzsvēra, ka Liepājas domē tika ievēlētas trīs partijas, kurām bija liels vēlētāju atbalsts – "Saskaņu", Liepājas partiju un Latvijas Reģionu apvienību. "Mēs sarkanās līnijas nezīmējam. Mēs esam gatavi iesaistīties sarunās par jaunu koalīciju gan ar vienu, gan otru pusi, gan arī ar abiem kopā," akcentēja Agešins.

Vērtējot Liepājas mēra Ulda Seska (Liepājas partija) solīto varas maiņu un to pavadošo skandālu, kura dēļ varas maiņa var arī nenotikt iepriekš solītajā veidolā, Agešins pauda nostāju, ka notiekošais ir kauna traips Liepājai.

Neskatoties uz to, ka Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Ģirts Kronbergs (LRA) ir nolēmis atstāt amatu, esošajā koalīcijā Liepājas domē uzticības nav, vērtēja Agešins. Viņš uzskata, ka Liepājas domes koalīcija balstās uz meliem un divkosības.

"Joprojām nestādos priekšā, kā šie divi partneri strādās kopā. Izskatā, ka esošajai koalīcijai nav un nevar būt uzticība, neskatoties uz atsevišķām rokādēm. Mans secinājums ir tāds, ka šai koalīcijai ar kosmētiskiem pārbīdījumiem nevar būt ne nākotne, ne uzticība," sacīja deputāts.

Kā ziņots, vakar sasauktā preses konferencē Kronbergs paziņoja par savu atkāpšanos no Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieka tūrisma un investīciju jautājumos amata. Šādu lēmumu Kronbergs pieņēmis, lai apstākļos, kad koalīcijas partneri pauduši neuzticību konkrēti viņam, nemestu ēnu arī uz saviem kolēģiem. Viņš turpinās būt Liepājas domes deputāts, kā arī aizvien startē Saeimas vēlēšanās no LRA saraksta.

Kronberga partijas biedrs un domes deputāts Jānis Vilnītis vakar atzina, ka nevar pateikt, vai Kronberga paziņojums par vicemēra amata atstāšanu palīdzēs koalīcijas saglabāšanā, taču no Latvijas Reģionu apvienības puses koalīcija ir stipra un darbs tiek turpināts.

Savukārt Liepājas partijas deputāta Vilņa Vitkovska ieskatā pareizāk būtu bijis, ja no sākuma pašā koalīcijā būtu izrunāta situācija un tikai tad sekotu paziņojumi, lēmumi un rīcība, bet tagad ir otrādi – ir fakts un visi par to runā.

Kronberga atkāpšanās sekoja pāris dienas pēc tam, kad polittehnologs Reinis Točelovskis paziņoja, ka Seskam neglaimojošo izdevumu "Par ko nekad nestāstīs "Kurzemes Vārds"" pirms 2017.gadā notikušajām pašvaldību vēlēšanām finansējuši un atbalstījuši mēra koalīcijas partneri Jānis Vilnītis (LRA) un Kronbergs.

Vilnītis un Kronbergs šos apgalvojumus noliedza, tomēr Kronbergs atzina, ka ar Točelovski ir sarakstījies, tomēr sarakste tagad esot sagrozīta un interpretēta. Kaut ko no publicētā viņš atpazīstot, bet sarakstes daļu, kas attiecas uz sarunām par pirmsvēlēšanu "avīzes" finansēšanu, Kronbergs pilnībā noliedz.

Politikas kuluāros izskanēja aizdomas, ka šo Točelovska paziņojumu Seska puse varētu izmantot, lai atkāptos no solījuma pēc Saeimas vēlēšanām Liepājas mēra krēslu atdot Vilnītim.

Aizvadītajā ceturtdienā šie jautājumi tika pārrunāti LRA un Liepājas partijas pārstāvju tikšanās laikā. Pēc tās Sesks aģentūrai LETA teica, ka jautājums par iespējamo LRA sadarbību ar Točelovski viltus "Kurzemes Vārda" izdošanā ir nopietna tēma un jautājums ir par uzticēšanos. Tobrīd viņš neesot guvis pārliecību, ka var pilnībā uzticēties koalīcijas partneriem no LRA.

Taujāts, vai notikušais var ietekmēt rudenī gaidāmo mēru rotāciju, Sesks piebilda, ka par to "nekas netika spriests", uzsverot, ka rudenī izvērtēs visas domes vadības darbību. Savukārt Vilnītis sarunā ar aģentūru LETA norādīja, ka ietekmei nevajadzētu būt, jo tas nekādi neattiecas uz koalīcijas līgumu un noslēgto vienošanos.

Vilnītis uzskata, ka pēdējās dienās aktualizētais jautājums par LRA iespējamo sadarbību ar Liepājā izplatīto izdevumu "Par ko nekad nestāstīs "Kurzemes Vārds"" ir saistāms ar priekšvēlēšanu periodu.

Politiķis koalīcijas partneriem izstāstījis, kāda ir viņa pazīšanās ar Točelovski. "Nekad neesmu slēpis, ka viņu zinu un esmu ar viņu ticies. Tas ir normāli, ka partija, gatavojoties vēlēšanām, meklē kampaņas vadītāju. Toreiz viņš pats pieteicās, taču mēs neizvēlējāmies divu iemeslu dēļ. Cena bija par augstu un piedāvātās metodes mums nebija pieņemamas," klāstīja Vilnīts. Viņš akcentēja, ka runā par laiku, kas bija priekšvēlēšanu periods, pirms vēl tika noslēgts koalīcijas līgums. Pēc politiķa teiktā, tas bija laiks, kad partijas bija "pretējās ierakumu pusēs".

Pēc pērn jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām LRA, ko Liepājas domē pārstāv deputāta Vilnīša vadītā biedrība "Liepājnieki", vienojās ar Liepājas partiju par koalīcijas izveidošanu Liepājas domē. Vienošanās paredzēja, ka LRA sākotnēji Liepājas mēra amatā atbalstīs Sesku. Savukārt šī gada rudenī būšot jauns balsojums un par mēru tikšot virzīts LRA kandidāts. Iespējams, tas varētu būt Vilnītis.

Laikraksts "Diena" savukārt aizvadītajā nedēļā vēstīja, ka rudenī solītā varas maiņa Liepājas domē var arī nenotikt – pat ja Sesks atkāpsies no amata, neesot droši zināms, vai amats tiks atvēlēts Vilnītim.