Pagājušajā apkures sezonā uzlabojusies maksāšanas disciplīna par uzņēmuma "Liepājas enerģija" pakalpojumiem, aģentūru LETA informēja "Liepājas enerģijas" sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ģirne.


Viņa skaidro, ka tendence par ziemas periodā uzkrātā parāda segšanu pēc apkures sezonas ik gadu būtiski nemainās, arī šogad pēc apkures sezonas gan privātpersonas, gan nekustamo īpašumu apsaimniekošanas biedrības par iztērēto siltumenerģiju turpina norēķināties vasaras periodā.


Taču kopumā Liepājā ir uzlabojusies maksāšanas disciplīna, ja salīdzina ar iepriekšējo gadu datiem, uzsver uzņēmuma pārstāve.


Kā ik gadu, gatavojoties jaunajai apkures sezonai, uzņēmums aicina klientus veikt avansa iemaksas, lai ziemas mēnešos būtu vieglāk norēķināties par patērēto siltumenerģiju. Šāda prakse uzņēmumā nav nekas jauns, arī līdz šim vairāki klienti ir izvēlējušies veikt avansa maksājumus un tas ir veiksmīgs sadarbības modelis. Ne mazāk svarīgi ir klientiem pašiem parūpēties par dažādiem profilaktiskiem darbiem līdz apkures sezonai, lai mazinātu siltuma patēriņu – veikt individuālā siltummezgla apkopi un dažādus energoefektivitātes pasākumus ēkai iesaka Ģirne.


Viņa piebilst, ka uzņēmums kā kurināmo izmanto dabas gāzi un atjaunīgo resursu - koksnes šķeldu. Atjaunīgā kurināmā izmantošanas īpatsvars kopējā energoresursu bilancē 2021.gadā bija jau 76,2%, kas ir par gandrīz 5% vairāk, salīdzinot ar gadu iepriekš.


Uzņēmums pagājušā gada izskaņā Karostas mikrorajonā uzstādīja konteinera tipa katlumājas kompleksu, līdz ar to Karostas mikrorajonā siltuma ražošanai galvenokārt tiek izmantots videi draudzīgs kurināmais - koksnes šķelda. Energoresursu izmaksu straujā pieauguma rezultātā šāds solis bija ekonomiski izdevīgākais un ilgtspējīgākais, jo līdz šim Karostā kā kurināmais tika izmantota dabasgāze. Centralizētās siltumapgādes pakalpojumu jaunās iekārtas nodrošina 55 objektiem. Jaunā katlumāja uzņēmuma klientiem nodrošinās siltumenerģiju karstā ūdens sagatavošanai arī vasaras sezonā.


Aprīļa izskaņā dalībnieku sapulcē tika apstiprināts uzņēmuma 2021.gada pārskats. Pagājušā gada peļņa – 1,393 miljoni eiro – tiks novirzīta jaunas biomasas katlu mājas būvniecībai Liepājā, ņemot vērā dabasgāzes cenas straujo kāpumu, kā arī Krievijas iebrukumu Ukrainā, kas būtiski ietekmē energoresursu cenas un, iespējams, ietekmēs arī turpmāku pieejamību. Uzņēmums prognozē, ka katlumājas būvniecība par 3,5% samazinās kopējo gāzes patēriņu, kura īpatsvars kurināmajā 2021.gadā bija 24%, stāsta Ģirne.


Viņa piebilst, ka "Liepājas enerģija" šā gada 25.februārī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) iesniedza vairākus siltumenerģijas un apgādes tarifa projektus, kas varētu stāties spēkā šā gada 1.augustā, 1.oktobrī, kad biokoģenerācijai beidzas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atbalsts, kā arī 2024.gada 1.augustā. Izmaiņas tarifā ir sagatavotas, ņemot vērā vairākus faktorus – OIK atbalsta beigas gāzes koģenerācijas stacijai Tukuma ielā 2 un biomasas koģenerācijas stacijai Kaiju ielā 33, kā arī kurināmā cenu izmaiņas. Tarifa projekti aprēķināti, ņemot vērā dabasgāzes cenas, kādas faktiski bijušas pēdējo 12 mēnešu laikā, un cenu diapazons ir ļoti plašs. Ģirne skaidro, ka uzņēmums SPRK ir sniedzis papildu informāciju, taču tarifu projekts vēl nav apstiprināts.


Kopš 2015.gada "Liepājas enerģijas" siltumapgādes tarifs bija 54,95 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, taču turpmāk liepājniekiem jārēķinās ar mainīgu siltumenerģijas tarifu, norāda Ģirne.


Kā vēstīts, 2021.gada neto apgrozījums bija 16,64 miljoni eiro, kas ir par 0,49 miljoniem eiro vairāk nekā iepriekšējā gada pārskata periodā. Ieņēmumu palielinājums ir saistīts ar vēsākiem laika apstākļiem. Savukārt peļņa bija 1,39 miljoni eiro. Liepājas domes deputāti 14.aprīlī nolēma "Liepājas enerģijas" pagājušā gada peļņu, tostarp dividendēs izmaksājamās pelņas daļas, novirzīt jaunas biomasas katlu mājas būvniecībai, neizmaksājot to Liepājas pašvaldībai.


Uzņēmuma īpašnieki ir AS "Latvenergo" – 51%, Liepājas dome – 39%, Guntaram Kokorevičam pastarpināti piederošā SIA "Enerģijas risinājumi" – 10%.