Madara More ir mamma diviem maziem puikām – Henrijam un Danielam. Foto no woolyorganic.com.

No gandrīz 186 000 Latvijā reģistrēto uzņēmumu, nepilnā trešdaļā jeb 32,5% vismaz viens no dalībniekiem ir sieviete, liecina "Lursoft" apkopotā informācija, ziņo LETA.

Teju tikpat lielā skaitā uzņēmumu sievietes ieņem amatus valdēs un padomēs. Pēdējos gados sieviešu īpatsvars uzņēmumu valdēs un dalībnieku vidū nav būtiski mainījies.

Kā noskaidrojis "Lursoft", visvairāk sievietēm piederošo uzņēmumu strādā tirdzniecībā. Pašreiz reģistrēti 8700 tūkstoši tirdzniecības uzņēmumu, kuros vismaz 50% kapitāldaļu pieder sievietēm. Otrajā vietā popularitātes ziņā ierindojusies lauksaimniecība, aiz kuras seko juridiskie un grāmatvedības pakalpojumi.

Salīdzinot, kā atšķiras nozares, kurās uzņēmumus reģistrējušas sievietes, no tām, kurās uzņēmējdarbību izvēlējušies attīstīt vīrieši, "Lursoft" secinājis, ka sarakstu pirmās divas pozīcijas ir līdzīgas.

Vienlaikus, ja sievietēm pirmajā vietā ir mazumtirdzniecība, uzņēmumos, kuros vismaz 50% pieder vīriešiem, šī nozare ierindojusies otrajā vietā, kamēr pirmajā – lauksaimniecība. Trešā populārākā nozare starp sievietēm piederošajiem uzņēmumiem ir grāmatvedības un juridisko pakalpojumu sniegšana. Starp uzņēmumiem, kas pieder vīriešiem, šī nozare nav iekļuvusi topa desmitnieka sarakstā.

Tikmēr starp uzņēmumiem, kur vismaz 50% kapitāldaļu pieder vīriešiem, līdztekus lauksaimniecībai un mazumtirdzniecībai ierindojusies vairumtirdzniecība, būvniecība, tāpat arī automobiļu un motociklu tirdzniecība un remonts.

"Lursoft" aprēķinājis, ka sieviešu vadītajos uzņēmumos 2019.gadā bija nodarbināti 288 000 darbinieku.

Pēc "Lursoft" apkopotās informācijas, sieviešu vadīto uzņēmumu finanšu rādītāji ar katru gadu uzlabojas – ja 2017.gadā šie uzņēmumi kopā apgrozījuši 19,17 miljardus eiro, tad 2019.gadā tie bijuši jau 21,99 miljardi eiro. Cita starpā vidējais apgrozījums uzņēmumiem, kuru valdē ir sieviete, aizpagājušajā gadā bija 22 680 eiro, tikmēr vidējais apgrozījuma rādītājs valstī – 24 960 eiro.

"Lursoft" arī aprēķinājis, ka 2019.gadā sieviešu vadītie uzņēmumi strādājuši ar peļņu kopumā 1,51 miljarda eiro apmērā, kas ir par 26,6% vairāk nekā 2017.gadā. Atšķirībā no vidējā apgrozījuma rādītāja, kas sieviešu vadītajos uzņēmumos ir nedaudz mazāks nekā valstī vidēji, vidējā peļņa uz vienu uzņēmumu bijusi augstāka. Apkopotie dati parāda, ka 2019.gadā vidējā peļņa valstī uz vienu uzņēmumu bija 20 eiro, kamēr uzņēmumiem, kuru valdē ir sieviete, šis rādītājs bijis teju divas reizes lielāks – 37 eiro.

Skatot lielākos sieviešu vadītos uzņēmumus, kas 2019.gadā uzrādījuši vislielāko apgrozījumu, pirmajās vietās izvirzījušies privātā kapitāla uzņēmumi SIA "Sanitex" un SIA "Neste Latvija". Abi pārstāv tirdzniecības nozari.

Raugoties, kurš bijis lielākais uzņēmums pēc apgrozījuma 2019.gadā, kur vismaz 50% kapitāldaļu pieder sievietēm, pirmajā vietā izvirzījies elektrotehnikas tirgotājs SIA "MoonCom".

Visvairāk uzņēmumos kā patiesā labuma guvēja pētījuma sagatavošanas brīdī reģistrēta Nika Berne. Kopskaitā 45 kapitālsabiedrībās. To vidū ir vairāki "Pillar" grupas uzņēmumi, SIA "Hanzas perons", IPAS "ABLV Asset Management" u.c. uzņēmumi.

Tāpat uzņēmumu patieso labumu guvēju topā ir arī AS "UPB" līdzīpašniece, Liepājas uzņēmēja Oskara Mora meita Madara More, kura pašreiz kā patiesā labuma guvēja reģistrēta 27 uzņēmumos. To vidū ir ne tikai "UPB" koncerna uzņēmumi, bet arī uzņēmējas dibinātais bērnu preču mazumtirdzniecības uzņēmums SIA "Mr. Bunny" un bērnu rotaļlietu un apģērba ražošanas uzņēmums SIA "Wolly World", kas sākotnēji darbojās Kurzemes Biznesa inkubatora paspārnē.