"Liepājas metalurgam" ir vairāki kreditori, kuriem savā starpā jāvienojas par reālu pārdošanas scenāriju, intervijā "Rietumu radio" sacīja "SEB bankas" prezidents Ainārs Ozols.

=Vaicāts, kādēļ "SEB banka", kas ir viens no "Liepājas metalurga" nodrošinātajiem kreditoriem nav akceptējusi uzņēmuma maksātnespējas administratora Haralda Velmera sagatavoto pārdošanas plānu, Ozols norādīja, ka viņa iespējas atbildēt par jautājumiem, kas saistīti ar klientiem, ir ierobežotas, taču "ir varianti, kuri ir iespējami un kuri nav reāli".

"Visiem restrukturizācijas plāniem ir viena īpašība – nav zināms, kā kurš nostrādās," sacīja Ozols. "Mēs runājam par eventuālajiem investoriem, kuri var nākt un pirkt, kāds varbūt sola kaut ko, bet beigās mēs katrs iesaistītais izdarām kādu pieņēmumu. Mēs turpināsim strādāt, bet mums ir sava pieredze, kuras lietas strādā, kuras nestrādā."

Ozols norāda, ka "SEB grupai" ir pieredze sadarbībā ar daudziem metalurģijas uzņēmumiem Skandināvijā un citur pasaulē. "Redzam, kuras lietas var nostrādāt un kuras nevar, un šādā sadarbībā mēs strādājam kopā ar administratoru un valdību, lēnām ejot uz priekšu," sacīja Ozols.

Viņš gan noraidīja pieņēmumu, ka "Liepājas metalurgu" varētu neizdoties pārdot tā, lai tas atsāktu darbību.

Kā ziņots, lai varētu sākt īstenot uzņēmuma pārdošanas plānu, administratoram jāsaņem piekrišana no visiem trīs nodrošinātajiem kreditoriem, kuriem par labu ieķīlātā manta ietilpst "Liepājas metalurga" pamatražotnē un kuru plānots pārdot starptautiskajā piedāvājumā – tie ir Valsts kase, AS "Citadele banka" un AS "SEB banka". Līdz šim plānam piekrišanu ir devusi tikai Valsts kase.

"Kreditoriem pārdošanas plāns saskaņošanai tika izsūtīts 20.janvārī, un ir nepieciešama nodrošināto kreditoru piekrišana, lai varētu uzņēmumu pārdot kopā ar nodrošināto kreditoru mantu. Tāpat piekrišana nepieciešama, lai uzņēmumu pārdotu bez izsoles, kas ir labākais veids, kā atrast piemērotāko investoru," iepriekš sacīja Velmers.

Administrators iepriekš norādīja, ka mēneša laikā no pārdošanas plāna nosūtīšanas kreditoriem administratoram ir jāsāk mantas pārdošana, līdz ar to termiņš bija 20.februāris. Tomēr pamatražotnes pārdošanu administrators nevar sākt, jo nav saņemta visu trīs nodrošināto kreditoru piekrišana.

Velmers paredzējis "Liepājas metalurga" pamatražotni, metāla kausēšanas ražotni, velmētavu, tehnoloģiskās iekārtas, nekustamos īpašumus un kustamo mantu, kura saistīta ar ražotnes darbības nodrošināšanu, – pārdot starptautiskajā piedāvājumā, lai uzrunātu kvalificētus pircējus un nodrošinātu pēc iespējas lielāku ieguvumu no pārdošanas.

"Atbilstoši veiktajam uzņēmuma novērtējumam, pārdodot neieķīlāto mantu, ir iecerēts iegūt 3,5 miljonus eiro bez izsoles un vienu miljonu eiro izsolē. Savukārt, pārdodot ieķīlāto mantu, iecerēts iegūt 112,3 miljonus eiro. Būtiski gan uzsvērt, ka prognozes tiks precizētas pārdošanas procesa laikā, vadoties pēc pārdošanas rezultātiem un pircēju izteiktajiem piedāvājumiem," iepriekš izplatītajā paziņojumā uzsvēra Velmers.

Pārdodot "Liepājas metalurga" pamatražotni starptautiskajā piedāvājumā, ir iespēja piedāvāt uzņēmumu arī ārpus Latvijas un veikt pilnīgāku iespējamā pircēja izvērtējumu. To nevar izdarīt, piemēram, rīkojot izsoli, kas nenodrošina augstāko pārdošanas cenu un labāko izvērtēto pircēju, norādīja Velmers.

Kā iepriekš ziņots, 2013.gada 12.novembrī Liepājas tiesa pasludināja "Liepājas metalurga" maksātnespēju, kā rezultātā uzņēmums pilnībā pārgāja Velmera pārraudzībā. Tika sākta darbinieku masveida atlaišana, un kopumā darbu zaudēja vairāk nekā 1500 cilvēku.

Pēdējo divu mēnešu laikā ir veikta uzņēmuma inventarizācija un novērtējums. Uz tā pamata ir sagatavots uzņēmuma pārdošanas plāns, kas atspoguļo "Liepājas metalurga" aktīvu pārdošanas kārtību un kritērijus. Tas ir nosūtīts nodrošinātajiem kreditoriem saskaņošanai.

Nonākot finanšu grūtībās, "Liepājas metalurgs" jau pērn pavasarī pārtrauca ražošanu. Valsts kase jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja "Liepājas metalurga" vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai "UniCredit" – 67 465 056 eiro. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica rūpnīcai valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro apmērā.