Liepājas biznesa inkubators (LBI) savas pastāvēšanas pirmo pusgadu otrdien, 29.augsutā, atzīmēja ar "vēlajām brokastīm" un gan skatu atpakaļ, gan uz priekšu.

Ja Liepājas biznesa inkubatora panākumus mērītu "caurkritušajos", tad aizvadīto pusgadu, kopš LBI sāka slēgt pirmos līgumus, varētu vērtēt kā veiksmīgu, jo "caurkritušo" vai "aizbēgušo" nav – pagaidām visi vairāk nekā 30 pirmsinkubācijā esošie (15) un jau inkubatorā uzņemtie (17) turpina darboties, pastāstīja brokastu rīkotājs un LBI vadītājs Atis Egliņš-Eglītis.

Viņš gan nenoliedza, ka "mirstības procents" jaundibināto uzņēmumu vidū ir augsts, un arī dažs no LBI uzņēmumiem "varētu būt aktīvāks", tomēr pagaidām visi vēl esot ierindā.

Vēlo brokastu "prožektoru gaismā" pirmais stājās pats LBI vadītājs, kurš informēja par pirmā pusgada rezultātiem, un otra LBI darbiniece – projektu vadītāja Andra Jurgelāne, kura vairāk pastāstīja par vienu no LBI atbalstītajiem uzņēmējdarbības virzieniem, proti, tā saukto sociālo uzņēmējdarbību (tās pazīmes saskatāmas arī "Ideju bodē",  "Karosta Kids", "Zinoo" un citur, tipisks pārstāvis – "Otrā elpa"), kuru mērķis nav tikai peļņa, bet arī dažādu sociālo problēmu risināšana. Sociālajai uzņēmējdarbībai līdzās pastāv otrs LBI atbalstītais virziens – radošās industrijas.

LBI vadītājs atzina, ka nākamais solis, par ko jau jāsāk domāt, ir laboratorijas un ofisi. Pagaidām ar esošajām telpām, ko LBI nomā no pašvaldības, pietiekot, taču arī inkubatoram ir jāattīstās, tas nevar apstāties pie sasniegtā.

Te vietā atgādināt, ka Liepājas domes 13.jūlija sēdē jau pieņēma lēmumu lūgt Ministru Kabinetu atļaut paplašināt Dārza ielas biznesa inkubatora funkcijas, kā arī paredzējusi bijušo Dārza ielas kazarmu ēku pārbūvēt par biroju ēku un garāžu – par ražošanas ēku.

"Brokastu" dalībniekiem bija iespēja iepazīt arī vairākus LBI uzņēmumu pārstāvjus vai viņu ražoto produkciju. Piemēram, Elvisa Straupenieka radīto "AirBoard", kurā jau investējis pazīstamais uzņēmējs Uldis Leiterts. Tāpat "Boards Unlimited" un viņu elektrodēli "WildWeel", kas tikko bija inovāciju un tehnoloģiskās jaunrades festivāla "iNovuss" uzmanības centrā. "Lienas darbnīcu" un tās smaržīgos ķermeņa skrubjus. Kirilu Jonovu, kurš "Ideju bodē" cep bezglutēna maizi un kūkas, un piedalīsies ar šo produkciju arī izstādē "Riga Food 2017". SIA "Rodlen", kuru radītā pudele tējas pagatavošanai raisīju plašu interesi. Elīnas Štobes uzņēmumu "Slow", kura radītie peldkostīmi jau pabijuši uz glancēto žurnālu vākiem, un citiem.

"Vēlajās brokastīs" piedalījās arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) klientu apkalpošanas speciāliste Linda Grīnfelde, kas pastāstīja, kādu atbalstu un cik lielā mērā LBI uzņēmumiem var sniegt LIAA, bet "brokastis" noslēdzās ar diskusiju, kurā uzņēmējs Artis Daugins, Latvijas Radio korespondente Inga Ozola un valsts finanšu institūcijas "Altum" Kurzemes reģiona vadītāja Ilze Grundmane diskutēja par tēmu "Vai Liepāja var būt jaunuzņēmumu centrs".

Biznesa inkubatorā Dārzā ielā 4/8 šobrīd ir izveidota koprades telpa jeb open-office, kur gan pirmsinkubācijas procesā, gan arī pēc uzņemšanas inkubatorā ir iespēja bez maksas strādāt, tikties ar klientiem un veidot īpašu vidi pieredzes apmaiņai.

Inkubatorā uzņēmumi var saņemt nepieciešamo atbalstu un pakalpojumus (mentorus, ekspertus, telpas u.c.) uzņēmējdarbības attīstībai ar 50% atlaidi, proti, uzņēmumam no pakalpojuma kopējās vērtības jāsedz tikai 50%, inkubators attiecīgi nosedz otru pakalpojuma vērtības daļu. Sākot no uzņēmuma otrā darbības gada, dažādiem mērķiem uzņēmumiem pieejams finansējums līdz 10 000 eiro.

LBI arī meklē iespējas un cer turpināt auglīgu sadarbību ar divām mācību iestādēm – Liepājas Universitāti (LiepU) un Liepājas Mākslas, mūzikas un dizaina vidusskolu, kas jau aizsākusies, piemēram, ar Mākslas vidusskolas audzēkņa Valtera Krūtaiņa radīto rāpulīti, un par ko netieši liecināja arī LiepU rektores klātbūtne "brokastīs".

Svarīgākā ziņa – līdz 21.septembrim turpināsies jaunu kandidātu uzņemšana LBI. Lai palīdzētu sagatavot pieteikumu, LBI 12.septembrī pulksten 12 Dārza ielā 4/8 rīko informācijas stundu.

UZ LBI palīdzību var pretendēt uzņēmumi, kuri nav senāki par trim gadiem, un palīdzību var saņemt līdz brīdim, kad sasniegti inkubācijas mērķi, taču ne ilgāk kā četrus gadus. Inkubators palīdz arī personām un komersantiem, kuriem ir tikai biznesa ideja, bet vēl nav nodibināts uzņēmums, vai arī tas ir pašā savas darbības sākumposmā. Šāda palīdzība iespējama līdz sešiem mēnešiem.

Vairāk par LBI šeit.

Jau vēstīts, ka Liepājas pašvaldība 2016.gadā noslēdza sadarbības līgumu ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) par biznesa inkubatora izveidošanu Liepājā. Kopumā Latvijā pērn darbu uzsāka 15 biznesa inkubatori. Pērnajā decembrī LBI sāka pieņemt pirmos pieteikumus no potenciālajiem LBI dalībniekiem, bet šā gada februārī ar viņiem slēdza pirmos līgumus.

Ar Ministru kabineta lēmumu reģionālajiem biznesa inkubatoriem tika piešķirti 25,7 miljoni eiro, ko veido Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 21,9 miljonu eiro apmērā un valsts budžeta finansējums 3,8 miljonu eiro apmērā.