Jūrmalas parka bērnu laukumā, Jūrmalas parkā 7, jau ilgāku laiku kā cēls gulbis kāpas galā redzams kafejnīcas "Papus" stāvs. Šonedēļ beidzot darbi pabeigti, un "Papus" saimnieki Dina un Juris Rudzīši vērs kafejnīcas durvis apmeklētājiem – pagaidām "sarkanajā režīmā". Kuru dienu tas būs, viņi vēl nesaka, tas brīdis "jānoķer" katram pašam.


Piecus gadus lolots sapnis
"Papus" visupirms ir Jura lolots sapnis vismaz piecu gadu garumā, kad viņš, vēl strādādams Norvēģijā, jau bija noskatījis vietu un sācis sarunas ar pašvaldību, lai, kā pats saka, uzceltu sev darbavietu. Vīru atbalstījusi gan sieva, gan arī nu jau trīspadsmit gadus vecā meita, kura solījusies vasaras brīvlaikā palīdzēt vecākiem.


Kafejnīcas "Papus" saimnieki Dina un Juris Rudzītis saviem viesiem sola "visiem zināmus našķus, kas garšos savādāk". Foto: irliepaja.lv.


Sākuši ar vietas vēstures pētīšanu.


Dina: "Man ir riktīgi liels prieks, jo, kad sapratām, ka, jā, mēs būsim tie, kas būvēs, meklējām informāciju internetā par šo ēku. Neatradām nevienu fotogrāfiju, kāda ir bijusi pati pirmā ēka, bet nejauši gadījās satikt sievieti, kuras tēvam toreiz, 1958. – 59. gadā, beidzot Rīgas celtniecības skolu, šīs ēkas būve bijusi kā diplomdarbs, un 1959. gada 5. jūlijā te tika atvērta lasītava. Tajā laikā liepājniekiem acīmredzot bija vajadzīga vieta, kur lasīt preses izdevumus, grāmatas, spēlēt galda spēles."


Toreiz liepājnieki cerējuši, ka būs arī bufete. "Nu ir," smejas Juris. Galda spēles un lasītava gan nebūšot, jo – spēļu laukums taču ir visapkārt.


Par ēkas idejas autoru Rudzīši sauc Renātu Gabaliņu no biroja "ArhiJazz", viņa piedāvājums pārsteidzis un iepriecinājis.


Juris: "Pirms tam mums jau bija kādas divas idejas – pirmā bija konteinertipa būve, ko neatbalstīja, otra – stiklota ar terasi uz jumta, ko arī neatbalstīja, jo šī ir vēsturiska vieta, kur bijusi ēka ar pamatiem, un tāda arī šeit jābūvē. Rezultāts ir šāds."


Būvnieku – SIA "Reyvar" – Rudzīši atraduši Tukuma pusē.


Juris: "Ļoti prasmīgi, cilvēki, kas prot strādāt ar koku, atrast dažādus tehniskos risinājumus.

Visu vadīja arī izbijis liepājnieks – Dāvids Fuksis. Viņam patīk realizēt tādas interesantas lietas."


Divstāvu ēka tiešām galvenokārt ir no koka, ar lieliem logiem pirmajā stāvā un plašu terasi otrajā. Betons – tikai pamati, grīda un kāpnes uz otro stāvu. Neesot gribējuši neko kopēt, tikai pielāgot vēsturiskajam parka stilam, izmantojot arī modernus materiālus, piemēram, alumīnija logus.


Juris: "Šī ziema ēku jau pamatīgi testējusi, neatceros, kad vēl janvārī Liepājā būtu bijušas četras vētras un divi vai trīs atkušņi."


Atsevišķa ieeja izbūvēta māmiņām ar bērnu ratiem un cilvēkiem ratiņkrēslā. Tiesa, tehnoloģiskā pārtraukuma dēļ pašvaldība vēl nav pabeigusi ceļa izbūvi uz kafejnīcu no takas gar stadionu "Daugava". Šobrīd ieeja ir tikai no rotaļlaukuma puses.


Dina: "Ar interjeru mums palīdzēja dizainere Žanete Zakovica. Uzticējāmies viņai pilnībā, un esam gandarīti par rezultātu. Ļoti ceram, ka patiks arī mūsu viesiem, kas nāks vai nu kafiju nopirkt, vai panašķoties."


"Papus" tagad ir manas pirmās mājas, saka Juris Rudzītis, atbildot uz jautājumu, vai kafejnīca ģimenei nav kļuvusi par otrajām mājām. Publicitātes foto.


Juris lēš, ka, izliekot galdiņus arī āra terasēs, "Papus" vienlaikus varēs uzņemt ap 70 viesiem.


Pavārs ar pieredzi
Juris Rudzītis ir kurzemnieks, Dina – liepājniece. Taču, kopš savulaik atbraucis uz Liepāju studēt Valsts tehnikumā, arī Juris ir liepājnieks. Viņa pirmā darbavieta bijusi viesu nama "Poriņš" restorānā "Medus".


"Tobrīd tur viss no nulles sākās, un es piedalījos".


Bet vēl pirms tam, tikko pabeidzis tehnikumu, Juris pastrādājis Vācijā. Pēc "Medus" izveidojis restorānu viesnīcā "Kolumbs", bet, kad pirms 13 gadiem ģimenē piedzimusi meita, tētis devies strādāt uz Norvēģiju.


"Netālu no Stavangeres vadīju virtuvi diezgan lielā ģimenes viesnīcā.

Man šis modelis, kad īpašnieks iet un pats visu dara, un neviens viņam nevar pārmest: "Kāpēc man maksā tik mazu algu?", ļoti patika. Cik pats nopelnīsi, tāda arī būs alga."


2020. gadā, kad viesnīcas īpašnieki nolēmuši, ka ir jau gana veci, un viesnīca jāpārdod, Juris bijis gatavs atgriezties Latvijā.


"Pandēmija bija jau sākusies, bet jūnijā atļāva lidojumus, un es ar pirmo lidmašīnu atlidoju mājās."


Kopš brīža, kad sākušies pirmie ēkas būvdarbi, pagājis gads.


SIA "Čau, tēti", ko Rudzīši izveidoja tieši kafejnīcas apsaimniekošanai, vieta parkā iznomāta uz trīsdesmit gadiem, un Juris ir apņēmies šos trīsdesmit gadus tajā arī nostrādāt.


Kafjnīcas "Papus" ziemas piedāvājums. Foto: irliepaja.lv.


Šobrīd piedāvāto ēdienkarti Dina sauc par "ziemas variantu" un saka – cerot arī uz liepājnieku ieteikumiem. "Papus" nebūšot pusdienu restorāns – kafejnīca uzbūvēta, kur ģimenei darboties, nevis lai algotu trīs pavārus, saka Juris. Tomēr ēdienkartē ir gan dienas zupa, gan otrais – "Pildīts lielkartupelis". Ir kartupeļu frī un batātes frī, siltas biezpiena bumbiņas un virtuļi. Našķi būšot "visiem zināmi, bet garšos savādāk". Jura īpašais meistarstiķis esot tiramisu, taču ne kā kūka, bet kā deserts. Paši gatavošot saldējumu.


Juris: "Mēs šo vietu radījām pilsētai, liepājniekiem, tāpēc cenas nelikām tādas, lai divu gadu laikā atpelnītu visu investēto, bet, lai man būtu darbavieta, lai varu strādāt. Nealgošu daudz cilvēku. Atbraukšu, izmazgāšu grīdu, tad iešu gatavoties darba dienai".


Juris Rudzītis teic, ka projekta kopējas izmaksas ir ap 200 000 eiro, puse no summas segta ar finanšu institūcijas "Altum" aizdevumu. SIA "Čau, tēti!" saņēmusi arī 15 000 eiro finansiālu atbalstu pašvaldības Mazo un vidējo komercsabiedrību konkursā, kas ieguldīts bruģī. Tāpat pašvaldība palīdzējusi ar ūdens un kanalizācijas tīklu izbūvi līdz kafejnīcai.


Kafejnīca "Papus". Foto no "Papus" Facebook lapas.