Ceturtdien, 9. decembrī, pie sevis ciemos uz vienu no kādreizējām "Piemares" piestātnēm iepretī viesnīcai "Promenāde" žurnālistus un domes priekšsēdētāju Gunāru Ansiņu bija aicinājis uzņēmums ar Norvēģijas kapitālu "Norplast Piemare", LSEZ AS, lai paziņotu par savas darbības uzsākšanu Liepājā. "Norplast Piemare" ir pirmais uzņēmums Liepājā, ko izveidojuši norvēģu investori.
Kā žurnālistiem pastāstīja bijušais Liepājas SEZ pārvaldes Biznesa attīstības un mārketinga daļas vadītājs, bet nu jau divus mēnešus "Norplast Piemare", LSEZ AS, valdes loceklis Gatis Ginters (savulaik viņš bijis arī LIAA pārstāvniecības vadītājs Norvēģijā), "Norplast Piemare" jau šobrīd piedāvā kravu uzglabāšanas pakalpojumus atklātā tipa kravu laukumos sešās ostas piestātnēs (Nr. 64., 65., 73., 74., 75. un 76.) un slēgtās noliktavās gandrīz 3000 m2 platībā, bet 2022. gadā Ziemas ostā plāno būvēt divas ražotnes, katru 1000 m2, lai uzsāktu liela izmēra kompozītmateriālu izstrādājumu ražošanu zivjaudzētavām un naftas ieguves nozarei Norvēģijā.
Pēc Gintera sacītā, uzņēmums Liepāju un Liepājas ostu izvēlējies kā perspektīvāko vietu, kur ilgtermiņā attīstīt jaunus un inovatīvus kompozītmateriālu produktus, kā arī būtiska ir sinerģija starp ražošanas iespējām un produktu nosūtīšanu caur pašu termināli ostā.
Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja uzņēmuma "Norplast Piemare" viens no īpašniekiem un AS "Norpartners" ģenerāldirektors Ivars Gaustads, Norvēģijas uzņēmums "Norpartners", kam pieder arī "Norplast", specializējies stikla šķiedras (kompozītmateriālu) elementu ražošanā un montāžā, un kopš 1994. gada tam pieder piecas ražotnes Saldū, kur šobrīd tiek nodarbināti ap 300 cilvēku. Liepāja bijusi interesanta ar savu ostu.
SIA "Norplast" 2021. gada vasarā iegādājās LSEZ AS "Piemare" kapitāldaļas un nomainīja nosaukumu uz "Norplast Piemare", LSEZ AS.
Domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš (no kreisās), AS "Norpartners" ģenerāldirektors, viens no "Norplast Piemare" īpašniekiem Ivars Gaustads un "Norpartners" izpilddirektors Laurics Skeide.
"Norpartners" izpilddirektors Laurics Skeide pastāstīja: "Sākotnēji lēmums izveidot ražošanu Latvijā tika pieņemts, lai nodrošinātu stabilu izaugsmi, kas bija saistīta ar sarežģīto darbinieku piesaisti Norvēģijā. Pakāpeniski kopā ar citu Norvēģijas kompāniju – "Innovation Norway" un "SIVA" – atbalstu, izveidojām spēcīgu industriālo klasteri. Saldū saražotos elementus jau ilgstoši transportējām caur Liepājas ostu, ko bijām labi iepazinuši. Tāpēc, lai uzlabotu loģistiku un veicinātu uzņēmuma turpmāku izaugsmi, "Norpartners" nolēma pārvietot daļu ražošanas uz Liepājas ostas teritoriju."
Domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, dāvinot Lauricam Skeidem Liepājas karogu, pauda prieku, ka Liepājā ienāk Norvēģijas investīcijas. "Mūsu pirmā tikšanās bija jau vasarā, un tagad uzņēmējs ir šeit. Tā ir ļoti laba ziņa un izvēle. Domāju, ka ar Norvēģijas uzņēmēju varētu būt līdzīgi kā ar Dānijas uzņēmējiem. Pirmais 1999. gadā Liepājā darbu uzsāka Lars Fogs un "Pumac", kas piesaistīja citus, novērtējot Liepājas un Liepājas SEZ uzņēmējdarbības vides priekšrocības un kvalitāti, lai veidotu un attīstītu savus uzņēmumus. Iespējams ka tuvāko gadu laikā Liepājā strādās ne tikai "Norplast Piemare", LSEZ AS, bet arī citi norvēģu uzņēmumi."
Pēc Gintera sacītā, "Norplast Piemare", LSEZ AS, plāno jau nākamgad ražot lielizmēra kompozītmateriālu izstrādājumus naftas ieguvei un peldošos slēgto zivju sprostu sistēmas, kuras tiks montētas Liepājas ostas teritorijā un pēc montāžas eksportētas no termināļa uz Norvēģiju. Primāri uzņēmums ražos dažādus ostām nepieciešamus kompozītmateriālu elementus, piemēram, bojas, bākas utt. Šobrīd uzņēmums meklē darbiniekus, kuru apmācība notiks ražotnēs Saldū. Paralēli "Norplast Piemare" saglabās "Piemares", proti, stividorkompānijas funkcijas.
Liepājas SEZ pārvaldnieka pienākumu veicējs Uldis Hmieļevskis norāda, ka "projekts labi raksturo Liepājas SEZ – industrijas sinerģija ar ostu, kad Liepājā saražotais tiek eksportēts caur Liepājas ostā kravu īpašniekam piederošu terminālu. Šis projekts varbūt nedos lielu pienesumu ostas kravu apjoma statistikā pārkrauto tonnu ziņā, taču vairos vietējo kravu īpatsvaru. Šāda izmēra produkciju nav iespējams pārvietot pa autoceļiem vai dzelzceļu – montēt 20 m augstās 40 m diametra tvertnes ir iespējama tikai tiešā ostas tuvumā. Šogad Dānijas un Zviedrijas ražošanas uzņēmumiem ir piebiedrojušies arī Somijas uzņēmēji (Primekon) un tagad arī Norvēģijas – lai būtu pilns Skandināvu investoru komplekts, trūkst tikai Islandes investīcijas."
Foto: irliepaja.lv.
Plastmasas izstrādājumu ražotājs SIA "Norplast" pagājušajā gadā strādāja ar 5,454 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 55,5% vairāk nekā 2019. gadā, bet uzņēmuma peļņa palielinājusies par 58,9%, sasniedzot 893 176 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.
2019. gadā "Norplast" strādāja ar 3,508 miljonu eiro apgrozījumu un guva 561 913 eiro peļņu.
Uzņēmums reģistrēts 2001. gadā, un tā pamatkapitāls ir 142 272 eiro. "Norplast" vienīgais īpašnieks ir Norvēģijas uzņēmums "Norpartners". Vienlaikus "Norplast" patiesie labuma guvēji ir Norvēģijas pilsoņi Ivars Gaustads un Arne Lillebo.
1
6